Крім цього, BlockChain, який забезпечує наднадійне зберігання важливих даних, розглядається як один з ефективних засобів протидії корупції [2], створюючи нові можливості для реалізації проєктів електронної демократії.
Таким чином, вплив віртуальних активів на протидію корупції варто розглядати у трьох вимірах:
1
новий вид неправомірної вигоди;
2
нові можливості протидії злочинності;
3
антикорупційний потенціал технологій розподіленого зберігання даних.
Очевидно, що така кількість судових рішень є вкрай незначною і сама по собі не може свідчити про значний рівень використання криптовалюти злочинцями в Україні. Водночас актуальні експертні дослідження свідчать про те, що рівень використання криптовалюти у національному сегменті злочинності є значним. Відповідно до The Chainalysis 2021 Crypto Crime Report [4], Україна посідає третє місце (після РФ та США) за обсягом транзакцій на електронні гаманці, асоційовані з інтернет-магазинами наркотиків, які функціонують в darknet.
Загальний обсяг транзакцій з України на гаманці інтернет-магазинів та з гаманців інтернет-магазинів в Україну становив у 2020 році близько $100 млн.
Поза увагою міжнародних експертів не залишилося й прийняття в Україні Закону «Про віртуальні активи». Оглядачка Foreign Policy Елізабет Броу розмірковує про перспективи легалізації віртуальних активів в Україні та зазначає таке:
«…до значного рівня корумпованості додається інструмент, який надає корупціонерам нові можливості… на кінець березня 2021 року українські державні службовці задекларували 46 351 біткоїнів, що складає близько $1,7 мільярда… Україна намагається отримати $2,2 мільярда від МВФ у 2021 році».
Та підсумовує: «Велика ставка Києва на цифрові гроші може мати негативні наслідки і погіршити корупційні проблеми країни» [5].
Враховуючи зазначене, вкрай важливою є мінімізація корупційних ризиків легалізації національного ринку криптовалют. Основними напрямами роботи тут мають стати: локалізація успішних практик правоохоронних органів, законодавче забезпечення та використання антикорупційного потенціалу BlockChain.
Технологічне оновлення злочинної діяльності потребує актуалізації професійних компетенцій правоохоронців, працівників прокуратури та судів.
Структуру необхідних знань та навичок можна визначити так:
1
встановлення ознак використання віртуальних активів у злочинній діяльності;
3
персоналізація власників віртуальних активів та вилучення віртуальних активів.
Перший складник стосується загальних знань принципів функціонування криптовалютних платіжних систем. Наприклад, як може виглядати публічна адреса електронного гаманця або геш-транзакція певної криптовалюти, якими бувають та як можуть виглядати засоби доступу до електронних гаманців, що собою являє послідовність для відновлення доступу до гаманця (seed) та як її можна використати у подальшому розслідуванні.
Другий складник належить до нових можливостей, які надають правоохоронцям наявні у відкритому доступі розподілені бази даних про транзакції в криптовалютних платіжних системах. Це вміння та навички пошуку даних про транзакції, узагальнення даних про пошук опосередкованих зв’язків тощо. Такими є використання OSINT підходів та спеціалізованого програмного забезпечення. Наприклад, існує ресурс Bitcoin Abuse Database (https://www.bitcoinabuse.com), який надає інформацію про встановлені адреси електронних гаманців, що використовуються у протиправній діяльності. Програмне забезпечення Walletexplorer.com, Graphsense.info, Chainanalysis дозволяє аналізувати взаємозв’язки між транзакціями, встановлювати врешті-решт схеми потоків кримінальних фінансів.
Третій складник необхідних знань стосується фіксації операцій з віртуальними активами та їх вилучення.
Сьогодні органи правопорядку не мають встановленого порядку, який би передбачав алгоритм фіксації операцій з криптовалютою, так само як і способів вилучення віртуальних активів. Водночас легалізація ринку віртуальних активів вимагає термінового усунення цієї прогалини. Загалом наявні кримінальні процесуальні засоби у вигляді НС(Р)Д дозволяють цілком впоратися з виявленням та фіксацією інформації про криптовалюти шляхом поєднання двох основних способів фіксації інформації про підготовку або вчинення злочинів із використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій: візуальний, пов’язаний із зовнішнім сприйняттям (візуальним оглядом) інформації, розміщеної на веб-ресурсі, яка подається на пристрій виведення інформації (монітор)); технологічний, пов’язаний із застосуванням можливостей спеціального програмного забезпечення для фіксації даних.
Що ж до збереження та використання у кримінальному процесі вилучених віртуальних активів, то сьогодні відсутні організаційно-методичні можливості фіксації операцій з криптовалютами та їх вилучення для подальшого використання у кримінальному процесі. Враховуючи важливість та необхідність виявлення, документування та процесуального використання відомостей щодо незаконних операцій під час вчинення кримінально караних діянь, предметом розрахунку в яких виступає криптовалюта, доцільно розглянути можливість розробки відповідного порядку (настанови, інструкції), у якому передбачити тактичні аспекти фіксації з використанням комплексу НС(Р)Д та алгоритм дій щодо вилучення криптовалюти та її збереження до прийняття рішення по справі.
Доцільним є введення в органах правопорядку посад розпорядників віртуальних активів та фінансового обліку таких даних. Адже сьогодні факти вчинення кримінальних правопорушень з використанням криптовалют не отримують належного реагування з огяаду на відсутність організаційно-технічного забезпечення вказаного процесу. Зокрема, навіть у випадку фіксації операції з криптовалютою під час вчинення кримінального правопорушення та її документальним підтвердженням технічно відсутня можливість вилучення криптовалюти та блокування електронного гаманця. Єдиним виходом в цій ситуації є створення окремого електронного гаманця, розпорядником якого буде орган правопорядку в особі окремого співробітника й на якому буде зберігатися вилучена криптовалюта до відповідного рішення у справі. Власне вилучення криптовалюти пропонується організовувати як транзакцію на електронний гаманець, що контролюється органами правопорядку.
Нарешті, як зазначалося раніше, вплив технологій BlockChain на протидію корупції не обмежується новими аспектами злочинної діяльності та відповідними компетенціями правоохоронців.
Важливою складовою соціального впливу нових технологій є можливість інноваційних антикорупційних проєктів. Так, у листопаді 2018 року повідомлялося про успішне завершення експерименту з віддаленого голосування за допомогою BloсkChain платформи Voatz. Експеримент відбувся у Західній Вірджинії. Зазначалося, що в процесі проміжних виборів віддалено змогли проголосувати 144 військових, які перебували у 24 країнах [6]. Крім США, подібні електоральні платформи використовують у Японії, Швейцарії, Південній Кореї [7], Каталонії [8], Таїланді [9] тощо. Влада Канади запустила тестову версію системи, яка через BloсkChain забезпечує прозорість розподілу державних грантів [10]. Австрія використовує цю технологію для організації аукціону державних облігацій [11].
___
1. Sedgwick K. Bitcoin is Great for Criminals. It’s Even Better for Law Enforcement. Bitcoin.com. 16.07.2018. URL: https://news.bitcoin.com/bitcoin-is-great-for-criminals-its-even-better-for-law-enforcement/
2. Santiso C. Can blockchain help in the fight against corruption? World Economic Forum. 12.03.2018. URL: https://www.weforum.org/agenda/2018/03/will-blockchain-curb-corruption/ (дата звернення 19.12.2018).
3. Вирок від 06.05.2020 у справі № 733/359/20 Бахмацький районний суд Чернігівської області. Вирок від 22.09.2020 у справі № 585/1976/20 Роменський міськрайонний суд Сумської області. Вирок від 03.11.2020 у справі № 423/2591/20 Лисичанський міський суд Луганської області. Вирок від 17.12.2020 у справі № 162/686/20 Любешівський районний суд Волинської області. Вирок від 17.07.2020 у справі № 566/1640/19 Млинівський районний суд Рівненської області.
4. Grauer K., Updegrave H. The Chainalysis 2021 Crypto Crime Report. URL: https://go.chainalysis.com/2021-Crypto-Crime-Report.html.
5. Braw E. Ukraine Wants to Be Cryptocurrency Central. Foreign Poicy. 02.06.2021. URL: https://foreignpolicy.com/2021/06/02/ukraine-wants-to-be-cryptocurrency-central/
6. Власти Западной Виргинии объявили об успешном эксперименте с блокчейн-голосованием. ForkLog. 17.11.2018. URL: https://forklog.com/vlasti-zapadnoj-virginii-obyavili-ob-uspeshnom-eksperimente-s-blokchejn-golosovaniem-na-promezhutochnyh-vyborah/ (дата звернення 19.12.2018).
7. Бердникова Д. В Южной Корее испытают систему голосования на блокчейне. Хайтек+. 30.11.2018. URL: https://hightech.plus/2018/11/30/v-yuzhnoi-koree-ispitayut-sistemu-golosovaniya-na-blokcheine (дата звернення 19.12.2018).
8. Каталония переведет выборы на блокчейн. LetKnow. 20.11.2018. URL: https://letknow.news/news/kataloniya-perevedet-vybory-na-blokcheyn-13827.html (дата звернення 19.12.2018).
9. В Таиланде создали систему для проведения выборов с помощью технологии блокчейн. Anycoin.news. 04.01.2019. URL: https://anycoin.news/2019/01/03/v-tailande-sozdali-sistemu-dlya-provedeniya-vyborov-s-pomoshhyu-tehnologii-blokchejn/ (дата звернення 04.01.2019).
10. Окашин Р. Канада применит блокчейн для контроля за правительственными грантами. Хайтек. 29.01.2018. URL: https://hightech.fm/2018/01/29/blockchain_canada (дата звернення 19.12.2018).
11. Горулько Д. Австрия выпустит гособлигации на сумму €1,15 млрд на блокчейне. Hash Telegraph. 27.09.2018 URL: https://hashtelegraph.com/avstrija-vypustit-gosobligacii-na-summu-e115-mlrd-na-blokchejne/ (дата звернення 19.12.2018).