Науково-практичний коментар Глави 21 Кримінального процесуального кодексу України — найповніша колекція знань, навичок і практичних порад із питань організації та проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні. Книга поєднує як наукові підходи, так і правові позиції Верховного Суду, спрямовані на інтерпретацію проблемних питань інституту НСРД. Більше про книгу та її підготовку редакції JustTalk розповіла авторка — Яна Тализіна, заступниця начальника відділу Київської міської прокуратури.
У чому головна цінність вашої книги?
У світі книг із кримінального процесу не було окремого коментаря лише Глави 21 Кримінального процесуального кодексу України (далі — КПК України). Цінність цієї книги — в унікальному поєднанні найкращих наукових досліджень, широкого кола практичного досвіду з різних професій і регіонів, а також найповнішої добірки правових позицій Верховного Суду щодо коментованих нормативних приписів, і все це лише про негласні слідчі (розшукові) дії (далі — НСРД).
Коротко про зміст
Науково-практичний коментар Глави 21 КПК України охоплює всі 30 статей, які, як і в законі, розділені на три параграфи. Окремо представлена стаття 615 КПК України, у якій описані особливості проведення НСРД в умовах воєнного стану.
Для зручності коментар побудований у такій послідовності:
- спочатку кожна стаття Глави 21 КПК України викладена в актуальній на момент публікації книги редакції;
- далі майже до кожної статті Глави 21 (де це можливо) наведено релевантні положення Інструкції про організацію проведення НСРД, які деталізують відповідну норму Закону;
- опісля до низки статей Глави 21 наведено витяги з нормативно-правових актів, які дають визначення специфічним поняттям і забезпечують читача базовими профільними знаннями (наприклад, Закон України «Про електронні комунікації», Закон України «Про поштовий зв’язок» та інші);
- далі представлений теоретичний коментар до кожної статті Глави 21, у якому викладено найкращі наукові доробки з посиланням на їхніх авторів, а також практичні поради та лайфхаки;
- наступний розділ — релевантна відповідній статті Глави 21 судова практика — правові позиції Верховного Суду з QR-кодами для швидкого доступу до повного тексту рішення на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень. Слід врахувати, що не всі статті Глави 21 були предметом окремого розгляду Верховного Суду: наприклад, питання вимог до постанови про проведення НСРД не розглядалося самостійно, а лише в контексті постанови про проведення контролю за вчиненням злочину, тому судова практика із цього питання наведена в коментарі до статті 271 КПК України.
Окрім того, для зручного пошуку та можливості відстежувати зміну підходів Верховного Суду до одних і тих самих питань усі правові позиції викладені в хронологічному порядку. У випадку значної кількості судових рішень щодо однієї статті КПК України вони також хронологічно згруповані за актуальними питаннями. Наприклад, правові позиції Верховного Суду, що стосуються статті 271 КПК України «Контроль за вчиненням злочину», поділено на такі групи:
- вимоги до постанови про проведення контролю за вчиненням злочину;
- порядок проведення контролю за вчиненням злочину;
- провокація злочину.
Для кого ця книга?
Ця книга задумувалася як зручний посібник для юриста будь-якого рівня кваліфікації: для студентів, які шукають пояснення складних речей; для науковців, які глибоко досліджують тему НСРД і потребують практичних поглядів; і звісно ж, для юристів-практиків — прокурорів, слідчих і співробітників оперативних підрозділів, які спільно забезпечують проведення НСРД, для адвокатів, які завжди в пошуку актуальної судової практики з метою підсилення своїх скарг і заперечень, а також для суддів, які прагнуть ухвалювати справедливі рішення.
Як виникла ідея написати цю книгу?
У 2021 році Тренінговий центр прокурорів України (далі — ТЦПУ) опублікував на своєму офіційному сайті «Узагальнення практики суду касаційної інстанції з питань проведення та оцінювання результатів НСРД у кримінальному провадженні», підготовлене мною як тренеркою для прокурорів. Ця коротка добірка рішень Верховного Суду з ключових питань НСРД дуже швидко розлетілася між юристами-практиками, і тоді я зрозуміла, що варто продовжити збирати правові висновки із цієї теми. Але ідея, що із цим робити, виникла пізніше.
Так, поштовхом до оформлення всіх зібраних рішень Верховного Суду з питань організації та проведення НСРД в окреме видання стала моя перша книга — монографія за результатами дисертаційного дослідження «Використання конфіденційного співробітництва». Видавець мене переконав, що на наукові монографії зазвичай немає попиту. Але через деякий час після виходу моєї першої книги я побачила, що в адвокатів, прокурорів і суддів насправді існує запит на вузькі теми з кримінального процесу.
Під час проведення тренінгів для ТЦПУ та Української Гельсінської спілки з прав людини я зрозуміла, що не будуть зайвими чіткі теоретичні пояснення кожного виду НСРД, у які я можу вкласти власний досвід і практичні лайфхаки, якими часто на тренінгах діляться учасники.
Тому ця книга — найповніша колекція знань, навичок і практичних порад із питань організації та проведення НСРД у кримінальному провадженні.
Як відбувався процес написання?
Загалом процес написання науково-практичного коментаря Глави 21 КПК України зайняв близько одного року. Багато часу пішло на пошук усіх можливих рішень Верховного Суду, де хоч якось згадувалися питання організації, проведення та оцінювання результатів НСРД, окрім тих рішень, які я вже зберегла. Потім їх усіх потрібно було прочитати, систематизувати за статтями КПК України та виокремити з них правові висновки. Очевидно, що в кожній постанові Верховного Суду зазвичай розглядається кілька різних питань із теми НСРД, тому потрібно було кожне рішення розгрупувати за різними статтями (якщо в одній постанові розглядалося одночасно питання вимог до клопотання про надання дозволу на проведення НСРД і засобів, що використовуються під час проведення НСРД, то окремі частини цього рішення згадані в коментарі до статей 248 і 274 КПК України відповідно). І вже після цього розставити все в хронологічному порядку. Тому частина книги «Правові позиції Верховного Суду», певно, була найскладнішою.
Хоча теоретична частина також забрала достатньо часу, оскільки потребувала опрацювання значного обсягу літератури, щоб знайти і відібрати найкращі наукові підходи з різних питань НСРД, які я доповнила практичним досвідом.
Як ви радите читати її?
Коментар Глави 21 КПК України — це «швидка допомога» юристу-практику під час складної ситуації, яка може раптово виникнути в суді. До прикладу, якщо прокурору потрібно оперативно знайти обґрунтування для заперечення на клопотання захисника про визнання недопустимими результатів проведення зняття інформації з електронних комунікаційних мереж (стаття 263 КПК України) через те, що лазерний диск не є оригінальним носієм інформації чи стенограма не відповідає фактично записаній розмові, — усі наявні на момент публікації книги правові висновки Верховного Суду із цього питання можна знайти в коментарі до статті 252 КПК України «Фіксація ходу і результатів негласних слідчих (розшукових) дій» у частині «Правові позиції Верховного Суду» у підгрупі рішень «Спеціальні технічні засоби та електронні носії інформації» і «Складання та направлення прокурору протоколу про хід і результати проведення НСРД» відповідно.
Також це зручне джерело інформації під час підготовки клопотань на будь-якій стадії кримінального провадження, апеляційних, касаційних скарг і заперечень на них. До прикладу, адвокат у коментарі до статті 271 КПК України «Контроль за вчиненням злочину» може знайти максимально широкий спектр правових позицій про випадки, коли під час проведення НСРД можна встановити наявність провокації злочину. Або ж суддя, знайшовши релевантні рішення Верховного Суду в подібних ситуаціях, зможе обґрунтувати свою об’єктивну незгоду зі стороною захисту.
Кому точно не треба читати її? Кому вона точно не сподобається?
Науково-практичний коментар лише однієї глави КПК України — досить вузька тема. Ця книга точно стане в пригоді тим, хто працює з НСРД і доказами за результатами їх проведення, вивчає цей інститут як науковець. Але теоретична частина коментаря написана зрозумілою мовою — і для юристів, які не практикують у кримінальній юрисдикції, і для студентів. Мабуть, ця книга не потрібна тим юристам, які за всю свою професійну діяльність ніколи так і не стануть гравцями на полі кримінального процесу. Але я дуже сподіваюся, що вона сподобається всім.
Чи важливий вам зворотний зв’язок?
Зворотний зв’язок — це те, на що я чекала найбільше після виходу книги. І нетерпляче чекаю досі. Мені важливо почути від читачів, чи зрозуміла й зручна для них «схема» побудови книги, чи вдається практикам швидко знаходити потрібні правові висновки Верховного Суду, чи доступно написана теоретична частина для тих, хто тільки починає розбиратися в темі НСРД, у тому числі й студентів-правників.
Книга — це як твоє дитя. І поки вона крокує від одного читача до іншого, я неймовірно хвилююся за кожен її наступний крок.
Чи буде продовження?
Буде. Але незвичайне. Залишу це поки інтригою.