Справи СНПК вимагають прийняття труднощів, що виникли під час підготовки, і, що найважливіше, визнання травматичних подій, які пережила потерпіла особа та її родина. Вони зазнали неймовірних страждань. Чим можуть допомогти прокурори та слідчі… і суспільство?
Відео оригінальною мовою (англійською)
Це широка тема, і обговорення в рамках JustTalk_World є лише незначною складовою великого та складного завдання з розслідування та притягнення до відповідальності за ці злочини в судовому порядку. Воно не є остаточним або завершеним, тому обговорення спрямоване на підвищення обізнаності щодо проблемних питань.
Важливо пам’ятати, чому ці принципи важливі, зрештою, ми бажаємо зафіксувати травматичні події/злочини та якомога краще захистити потерпілих, а також спробувати відновити справедливість для них і для суспільства.
Визнаючи це, головний меседж обговорення полягає у сприянні обізнаності потерпілих і кращих практиках взаємодії з суспільством в цілому та у кримінального процесі зокрема.
Таким чином, меседж в межах процедури розслідування та притягнення до відповідальності полягає в тому, щоб якомога якісніше зафіксувати свідчення потерпілих і свідків, а також:
- уникнути повторної травматизації;
- застосувати підхід, орієнтований на потерпілу особу.
Цих підходів мають дотримуватись підготовлені прокурори та слідчі, приділяючи особливу увагу встановленню відносин і бережному ставленню до свідків. Це вимагатиме управління очікуваннями та надання інформації потерпілій особі протягом усієї тривалості провадження.
Важливою особливістю, яка безпосередньо пов’язана з принципом уникнення повторної травми, та підходом, орієнтованим на потерпілу особу, є необхідність координації між слідчими та іншими міжвідомчими групами. Наприклад, якщо буде створено спеціальні парламентські комісії (або інші механізми) для вивчення справ щодо СНПК, потрібно буде приділити велику увагу забезпеченню координації між цими органами та ОГП, який керує кримінальними розслідуваннями. Це робиться для того, щоб уникнути травмування через необхідність отримання додаткових пояснень від постраждалої особи та звести до мінімуму ситуації, які можуть призвести до надання численних суперечливих свідчень.
Крім того, є побоювання щодо анонімності, оскільки залучення кількох установ може підвищити ризик розкриття особи.
Однак, якщо ці установи ефективно взаємодіятимуть, це дасть можливість підвищити обізнаність громадськості та зменшити стигматизацію потерпілих від цих злочинів, але при цьому (і це необхідно підкреслити) благополуччя потерпілих не повинно ставитися під загрозу.
_________
У новому відео #JustTalk_World йдеться про:
- Підхід, орієнтований на потерпілих від сексуального насильства, вчинених в умовах збройного конфлікту – який досвід його застосування в інших країнах?
- Які докази потрібні для доказування СНПК і чому ключовою в тому, щоб їх забезпечити, є потерпіла особа?
- Про що говорить досвід інших збройних конфліктів: як відновити справедливість для потерпілих від СНПК? В чому саме полягає ця справедливість?
Спікер: Мартін Хаккетт, експерт Проєкту ЄС «Право-Justice», старший радник ООН з питань переслідування за злочин тероризму в контексті Близького Сходу.
Модератор: Євген Крапивін, контентний редактор JustTalk, експерт JustGroup, експерт з кримінальної юстиції.