Для забезпечення суспільної безпеки необхідно,щоб поліція мала повноваження затримувати, тимчасово утримувати під вартою і допитувати осіб, підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень, та інших категорій осіб визначених законодавством. Утім, при здійсненні цих повноважень завжди існують ризики залякування затриманих та фізичної наруги над ними. Затримані особи перебувають під контролем держави, що автоматично накладає на Україну відповідальність створити безпечні умови їх тримання, а також добробут цих людей під час їх перебування в умовах ізоляції. Держава також зобов’язана врахувати усі загрози та небезпеки, які потенційно можуть виникнути щодо затриманих осіб, як з боку персоналу або інших посадових осіб держави, так і з боку інших затриманих.
Для працівників поліції також існують ризики. Зокрема, перебування із потенційними правопорушниками може бути ризиком для життя та здоров’я працівників поліції. В українських умовах підозрювані досить часто скаржаться на правоохоронців щодо порушення їхніх прав, наприклад, у застосуванні протиправних методів досудового розслідування (катування, побиття, психологічний тиск), порушенні права на захист, погіршенні стану здоров’я тощо. В той же час весь тягар доведення щодо незастосування неправомірних заходів до підозрюваних лежить саме на поліції, тому система належного документування та фіксації усіх дій щодо затриманих осіб є важливим засобом для захисту поліцейських від необґрунтованих звинувачень. З метою забезпечення гарантій базових прав затриманих та унеможливлення безпідставних звинувачень працівників поліції, починаючи з грудня 2017 року був розпочатий процес впровадження в діяльність Національної поліції України нової системи обліку усіх дій щодо затриманих осіб – системи «Custody Records».
На першому етапі, впровадження системи розпочалося на базі пілотних ізоляторів тимчасового тримання Національної поліції в містах Дніпро, Кропивницький, Сарни та Херсон. В кожному з цих ІТТ були введені посади інспекторів з прав людини, які здійснюють первинне інтерв’ю з кожною доставленою особою щодо обставин її затримання та поводження з нею з боку правоохоронців до моменту її доставлення в ІТТ, а також фіксацію усіх дій щодо цієї особи під час перебування в ІТТ у спеціальній електронній базі. Наступний етап впровадження системи «Custody Records» має передбачати можливість забезпечення детальної фіксації усіх дій щодо затриманої особи, починаючи з моменту її фактичного затримання та протягом усього періоду перебування у відділі поліції до моменту звільнення цієї особи, або ж її доставлення до ізолятору тимчасового тримання. Для забезпечення належного функціонування системи «Custody Records» на рівні районних відділів поліції й було розроблене зазначене Технічне завдання.
Розділ 1. Цілі та завдання системи Custody records
Основні завдання системи «Custody Records»
1)Покращення стандартів захисту прав затриманих осіб внаслідок запровадження:
- обов’язкового інтерв’ю при доставленні до органу поліції;
- електронної фіксації усіх дій щодо затриманої
- особи, починаючи з моменту її фактичного затримання;
- дистанційного зовнішнього контролю за затриманими з боку УЗПЛ.
2) Зменшення навантаження на працівників, відповідальних за перебування затриманих, внаслідок переходу на електронний документообіг, що дозволяє суттєво зменшити обсяг паперової роботи.
3) Підвищення стандартів захисту прав працівників поліції від можливих неправдивих звинувачень у неправомірних діях.
За свідченнями інспекторів з дотримання прав людини, основною перевагою системи Custody Records є можливість здійснення постійного нагляду за затриманими особами, що позитивно впливає на забезпечення їхніх процесуальних прав та гарантій, а також на захист прав працівників поліції від безпідставних звинувачень збоку затриманих. Автоматизований облік осіб, утримуваних в ІТТ, дозволяє у разі необхідності отримати повну інформацію щодо особи, яка тримається в органах поліції. Робота системи на базі пілотних ізоляторів вже призвела до змін в роботі працівників поліції. Так, на- приклад:
ІТТ м. Сарни
1. Завдяки здійсненню відеозапису інтерв’ю із затриманими особами при їх поміщенні до ізолятора, а також фіксації в базі наявних ознак тілесних ушкоджень значно підвищилася ефективність роботи з перевірки можливих порушень прав затриманих.
2. Покращилась якість оформлення слідчими підрозділами протоколів затримання (наразі в протоколах обов’язково фіксується час і місце фактичного затримання).
3. Забезпечується дотримання процесуальних строків затримання (оголошення підозри до 24 годин, доставлення до суду до 60 годин з моменту фактичного затримання).
4. Здійснюється фіксація всієї інформації щодо затриманої особи в єдиній електронній базі даних, що суттєво спрощує роботу інспекторів з прав люди- ни.
ІТТ м. Кропивницький
1. Посилився контроль за безпекою і режимом перебування затриманих осіб збоку Управління забезпечення прав людини НПУ.
2. Забезпечується належна перевірка дотримання процесуальних гарантій затриманих осіб: права на захист, права на інформацію та ін.
ІТТ м. Дніпро
1. Зменшилась кількість фактів складання протоколів про затримання особи з порушеннями вимог ст. 208 КПК України, у частині не зазначення фактичного часу та місця затримання.
2. Забезпечується належний контроль стану здоров’я затриманих осіб, зокрема в частині оцінки можливості їх тримання в ізоляторі.
3. Зменшилась кількість випадків доставлення з відділів поліції до ізоляторів затриманих осіб з тілесними ушкодженнями.
Складові системи «Custody Records»
Для повного та ефективного функціонування система «Custody Records» має включати такі основні елементи:
Інститут службових осіб, відповідальних за перебування затриманих
Місія службової особи, відповідальної за затриманих — забезпечувати дотримання прав людини, законність тримання під вартою, гарантувати безпечне середовище, а також виявляти порушення процесуальних прав та гарантій затриманої особи до її поміщення в ІТТ.
Єдина електронна база обліку усіх дій щодо затриманих осіб
Європейський комітет з питань запобігання катуванням наголошує, що основні гарантії, які надаються поліцією затриманим особам, будуть значно підсилені (і це може значно полегшити роботу поліцейських), якщо буде вестись єдине та повне досьє щодо кожної затриманої особи. Аналогічні висновки були отримані й за результатами загальнонаціонального дослідження «Процесуальні гарантії затриманих осіб», яке проводилося в Україні у 2014-2015 роках.
Таким електронним досьє щодо кожної затриманої особи є електронна база, яка створена в інформаційному порталі Національної поліції (системі «АРМОР»).
Система зовнішнього контролю
Наявність зовнішнього незалежного контролю за процесами, які відбуваються у закритій спеціальній установі, є серйозним стримуючим фактором як для клієнтів, так і для персоналу.
Наразі повноцінний дистанційний контроль за системою, яка функціонує в ІТТ здійснюється у двох ракурсах:
- перший — шляхом доступу до електронної бази, в якій зафіксовані усі дії щодо затриманих осіб,
- другий — через віддалене відеоспостереження. Усі приміщення ІТТ, де можуть перебувати затримані, обладнані цифровими камерами відеоспостереження. Технічні можливості IP камер дозволяють через канали зв’язку дистанційно спостерігати за станом забезпечення прав затриманих осіб у будь-який час доби. Крім того, технічні можливості такого обладнання дозволяють мати двосторонній аудіо зв’язок користувачів системи з утримуваними, які перебувають у камерах ІТТ.
Раніше доступ до камер відеоспостереження мав лише персонал ІТТ, зараз такий доступ мають також працівники УЗПЛ. Через електронну базу, працівники УЗПЛ можуть не тільки відстежувати дотримання прав затриманих по даним, занесеним до реєстру, але й особисто контролювати всі процеси через систему віддаленого відеоконтролю.
Розділ 2. Напрямки впровадження системи Custody records у районних відділах поліції
Поширення системи Custody records на рівні відділів поліції має передбачати впровадження змін у практиках затримання підозрюваних осіб та їх доставлення до відповідного органу поліції. Ключовим фактором, що визначатиме вибір правоохоронця в даному випадку, буде відстань між місцем фактичного затримання та найближчим ізолятором тимчасового тримання.
Так, зокрема, у разі, якщо затримання відбулося неподалік від ІТТ затримана особа буде доставлятися відразу до ізолятора. Протокол про затримання буде складатися вже безпосередньо в ІТТ, що буде підставою для поміщення затриманої особи до ізолятору. З моменту доставлення затриманого до ІТТ усі дії за його участі будуть фіксуватися особою, відповідальною за затриманих осіб по вже відпрацьованим у пілотних ІТТ стандартам.
Якщо ж затримання відбувається на значній відстані від ІТТ, то затримана особа буде доставлятися до найближчого відділу поліції, в якому обладнані кімнати для затриманих. Першою посадовою особою, з якою буде контактувати затримана після її доставлення до районного відділу поліції буде особа, відповідальна за затриманих, яка фіксуватиме усі дії щодо затриманої особи в електронній підсистемі Custody records, починаючи з моменту доставлення затриманого й до звільнення або ж направлення для подальшого тримання до ІТТ чи СІЗО.
Розширення можливостей єдиної електронної бази обліку усіх дій щодо затриманих осіб
В межах цього завдання передбачається розширити можливості існуючої електронної підсистеми Custody records з метою забезпечення належної фіксації всього періоду перебування затриманої особи під контролем поліції, починаючи з моменту її фактичного затримання.
Заходи:
- . Створити в підсистемі Custody Records додаткові вкладки:
- “Затримання” — базова інформація буде заповнюватися уповноваженою службовою, яка здійснила фактичне затримання (далі — вкладка “Затримання”2);
- “Територіальний відділ поліції”3 — будуть фіксуватися усі дії щодо затриманої особи з моменту її доставлення та протягом усього періоду перебування у відділі поліції.
- . Синхронізувати вкладки «Затримання» та «Територіальний відділ поліції» з вкладкою “ІТТ”.
- . Визначити параметри необхідного обладнання та програмного забезпечення для запровадження повної системи, а також потужностей локальних мереж для безперебійного її використання.
- . Інсталювати обладнання та організувати його підключення до системи.
Підвищення ефективності діяльності інституту службових осіб, відповідальних за перебування затриманих
Метою діяльності особи, відповідальної за затриманих (далі — службова особа), є гарантія безпечного перебування затриманих осіб у відділку поліції/ізоляторі тимчасового тримання.
Наразі особи, відповідальні за затриманих, є в структурі органів досудового розслідування (ст. 212 КПК), що призводить до конфлікту інтересів, адже з одного боку — службові особи є працівниками підрозділів, що безпосередньо здійснюють розслідування, а з іншого — вони мають відповідати за безпеку затриманих осіб.
У цьому контексті, виходячи з мети діяльності службової особи, надзвичайно важливим завданням є забезпечення її незалежності від органу досудового розслідування. З іншого боку, службові особи мають бути підготовленими до виконання завдань із належної фіксації усіх дій щодо затриманої особи під час її перебування у територіальному відділі поліції за допомогою системи «Custody records».
Для досягнення вищезазначених завдань необхідно реалізувати наступні заходи:
- Забезпечити додаткові гарантії незалежності службових осіб від органів досудового розслідування шляхом їх безпосереднього підпорядкування керівникам територіальних відділів поліції (оперативне підпорядкування УЗПЛ).
- Розробити детальні посадові інструкції службових осіб, з урахуванням необхідності виконання функцій з фіксації усіх дій щодо затриманої особи під час її перебування у відділі поліції у електронній підсистемі Custody records, а також здійснення первинних інтерв’ю з кожною доставленою до відділу особою.
- Забезпечити належну підготовку та підвищення кваліфікації службових осіб, через впровадження системи навчання, що передбачає:
- формування спеціалізованої навчальної програми на базі відомчих навчальних закладів;
- відбір та навчання викладачів, які в подальшому будуть залучені як тренери в межах даної навчальної програми;
- формування плану охоплення навчанням осіб, відповідальних за перебування затриманих у районних відділах поліції, слідчих та осіб, які здійснюють фактичне затримання;
- формування методичних матеріалів для використання особами, відповідальними за перебування затриманих;
- інтеграція нової навчальної програми до системи службової підготовки осіб, відповідальних за перебування затриманих.
Забезпечення інфраструктурних умов у територіальних відділах поліції для впровадження системи «Custody records» (кімнат для затриманих, кімнат для проведення слідчих дій та кімнат для конфіденційного побачення з адвокатом)
Для забезпечення ефективного функціонування системи фіксації усіх дій щодо затриманої реєстрації необхідно запровадити інфраструктурні зміни у облаштуванні територіального відділу поліції, які будуть спрямовані на:
- забезпечення належного контролю перебування затриманого у відділі поліції та забезпечення його\ її безпеки;
- унеможливлення будь-яких контактів з затриманим з боку осіб, які не мають на це повноважень;
- створення сприятливих умов для роботи персоналу відділу поліції із затриманими особами, включаючи й службових осіб, відповідальних за перебування затриманих.
Необхідною умовою належного функціонування системи є обмежений перелік приміщень, де можуть перебувати особи, які не є працівниками поліції, зо- крема: Затримана особа може перебувати в:
- кімнаті для затриманих осіб (не менше 3-х кімнат);
- кімнаті для проведення слідчих дій (не менше 2-х кімнат);
- кімнаті для конфіденційного побачення з адвокатом;
- кімнаті медичного огляду;
- кімнаті (зоні) для очікування спілкування зі службовою особою, відповідальною перебування затриманих.
Інші учасники кримінального провадження в т.ч. свідки, потерпілі, адвокати тощо:
- холі відділу поліції;
- кімнаті для проведення слідчих дій;
- кімнаті конфіденційного побачення затриманого із захисником.
Заявники та інші відвідувачі в:
- холі відділу поліції;
- кімнаті прийому громадян.
Ці приміщення мають бути охоплені системою відеоспостереження (за виключенням кімнати медичного огляду) й перебувати в зоні контролю працівників чергової частини та службової особи, відповідальної за перебування затриманих. Має бути встановлена заборона на перебування будь-яких учасників кримінального провадження в службових кабінетах працівників поліції та інших приміщеннях відділку, окрім вищезазначених.
Заходи:
- Розробити проект Технічного паспорту першого поверху відділу поліції (далі — Технічний паспорт) в частині вимог до розміщення та облаштування приміщень, де можуть перебувати учасники кримінального провадження, а також відвідувачі (хол територіального відділу, кімната для прийому громадян, кімната для затриманих, кімната для проведення слідчих дій, кімната для конфіденційного побачення з адвокатом, чергова частина та місце роботи службової особи, відповідальної за перебування затриманих.
- Затвердити Технічний паспорт відповідним нормативно-правовим актом, а також привести у відповідність до нього чинні нормативно-правові акти МВС та НПУ;
- Провести аналіз інфраструктурного облаштування територіальних відділів поліції на предмет їх відповідності новому Технічному паспорту та підготувати й затвердити за результатами аналізу відповідний План заходів з проведення інфраструктурних змін.
Налагодження ефективної взаємодії посадових осіб, діяльність яких пов’язана з затриманням в частині забезпечення належної фіксації відомостей щодо затриманої особи.
Реалізація цього завдання передбачає впровадження детальних алгоритмів дій та порядку взаємодії між усіма посадовими особами районного відділу поліції, діяльність яких є дотичною до процесу затримання (службових осіб, відповідальних за перебування затриманих, патрульних поліцейських, оперативних працівників, слідчих).
Заходи:
- Розробити та впровадити алгоритми дій та порядок взаємодії посадових осіб, дотичних до процесу затримання.
- Здійснити оцінку відповідності чинних нормативно-правових актів МВС та НПУ означеним алгоритмам, підготувати пропозиції щодо їх доопрацювання.
- Розробити і впровадити Єдиний порядок фіксації усіх дій щодо затриманої особи, у тому числі, за допомогою електронних приладів та відповідного програмного забезпечення.
- Розробити навчальну програму та методичне забезпечення для навчання відповідних посадових осіб новим алгоритмам дій та порядку взаємодій.
ДОДАТКИ
Додаток 1. Вкладка “Затримання” електронної бази системи “Custody Records”
І. Інформація, що фіксується на етапі фактичного затримання особи[1]:
- Інформація про затриману особу:
- ПІБ затриманої особи.
- У разі якщо ПІБ затриманої особи не відомі — короткий опис такої особи.
- . Короткий опис обставин затримання:
- Підстави затримання (короткий виклад обставин затримання).
- Час фактичного затримання (дата, година, хвилина — заповнюються автоматично після відкриття вкладки та вводу інформації про затриману особу).
- Місце фактичного затримання (адреса з можливістю зазначення уточнення + gps координати місця фактичного затримання).
- Наявність обставин, які мають бути враховані під час затримання (вдома малолітня дитина, хвора мати прикута до ліжка тощо).
- Факт повідомлення про підстави затримання та процесуальні права.
- Місце куди буде доставлена особа після затримання:
- Відділ поліції, куди буде доставлена затримана особа.
- Інформація про особу, яка здійснила затримання (заповнюється автоматично після авторизації поліцейського):
- Посада особи, яка здійснила фактичне затримання.
- ПІБ особи, яка здійснила фактичне затримання.
- Контактний телефон особи, яка здійснила затримання.
- . Автоматичне повідомлення про затримання РЦ БВПД:
- Дата та час (година, хвилина) повідомлення Регіонального центру БВПД про затримання особи та адреса її доставлення – ця інформація генерується в системі автоматично та автоматично відправляється до РЦ БВПД одразу після закриття працівником поліції, який здійснив затримання електронної вкладки “Затримання”.
ІI. Інформація, яка фіксується одразу після прибуття до територіального відділу поліції. На етапі прибуття затриманої особи до територіального відділу поліції електронна картка особи в частині вкладки “Затримання” вже має бути частково заповнена працівником поліції, який безпосередньо здійснив затримання. У територіальному відділі поліції вкладка “Затримання” доповнюється такою інформацією:
- Час прибуття до територіального відділу поліції (тривалість конвоювання з місця затримання до територіального відділу).
- Дата та час повідомлення третіх осіб про затримання (за вибором затриманої особи); номер телефону за яким було здійснено повідомлення.
- ПІБ чергового територіального відділу поліції, який приймав затриману особу.
- ПІБ службової особи, відповідальної за перебування затриманих.
- Посада службової особи, відповідальної за перебування затриманих (інспектора).
ІII. Інформація, яка фіксується під час інтерв’ювання затриманої особи та працівника поліції, який здійснив затримання службовою особою, відповідальною за перебування затриманих Після того, як службова особа, відповідальна за перебування затриманих пересвідчиться у повноті введення всіх реєстраційних даних затриманої особи, вона повинна провести із затриманою особою та з працівником поліції, який безпосередньо здійснив затримання інтерв’ю. Таке інтерв’ю має бути зафіксоване на відео, яке потім автоматично завантажується в електронну базу Custody Records. Крім того, в електронній базі мають бути також зафіксовані відповіді затриманої особи на питання інтерв’ю. Під час інтерв’ю службова особа, відповідальна за перебування затриманих повинна задати такі питання [2]:
- Як ви себе почуваєте на даний час?
- Чи хочете ви поговорити з лікарем чи медичним працівником?
- Чи маєте ви клопотання, заяви чи скарги, у тому числі на стан здоров’я?
- Коли відбувся Ваш перший контакт з поліцією (дата та час фактичного затримання)?
- Де це відбулося (місце фактичного затримання)?
- Чи застосовувалася до вас фізична сила/спецзасоби під час затримання або доставлення до місця проведення інтерв’ю? Якщо так, то яким чином?
- Чи здійснювали Ви опір під час затримання (чи намагалися втекти)?
- Чи була Вам надана пам’ятка про процесуальні права та обов’язки затриманої особи (зрозумілою мовою), або чи було повідомлено про права в усній формі?
- Чи було Вам повідомлено про підстави затримання?
- Чи була Вам надана можливість сповістити рідних чи близьких про затримання?
- Чи одразу після затримання Вас було доставлено до місця проведення інтерв’ю. Якщо ні, то де Ви перебували?
- Чи є у Вас близькі/рідні, які без Вашої допомоги не можуть повноцінно існувати (діти, батьки, домашні тварини)?
- Якщо затримана особа неповнолітня: назвіть, будь ласка, контакти Ваших батьків, чи опікуна.
- Яка адреса Вашого місця проживання?
Після проведення інтерв’ю із затриманою особою службова особа, відповідальна за перебування затриманих проводить інтерв’ю із уповноваженою службовою особою, яка безпосередньо здійснила затримання. У випадку наявності розбіжностей між інформацією, введеною у вкладку “Затримання” безпосередньо на місці фактичного затримання та інформацією зі слів затриманої особи, уповноважена службова особа може надати свої пояснення.
Після заповнення вкладки “Затримання” службова особа, відповідальна за перебування затриманих друкує протокол затримання, до якого з вкладки «Затримання» автоматично вноситься вся необхідна інформація, включаючи наявні скарги затриманої особи та пояснення уповноваженої службової особи, що здійснила затримання (у разі наявності). Протокол друкується у двох екземплярах та підписується службовою особою, відповідальною за перебування затриманих, уповноваженою службовою особою, що здійснила затримання та затриманою особою. Копія підписаного протоколу негайно надається затриманій особі. Скановану копію підписаного протоколу затримання службова особа, відповідальна за перебування затриманий надсилає до відповідної місцевої прокуратури.
Додаток 2. Вкладка “Відділ поліції” електронної бази системи “Custody Records”
Протягом перебування затриманої особи в територіальному відділі поліції службова особа, відповідальна за перебування затриманих має фіксувати в електронній базі системи Custody Records наступну інформацію:
- підстави для переміщення особи в межах та за межі територіального відділу поліції, а також дату та час такого переміщення (вивід з кімнати для затриманих до кімнати для проведення слідчих дій, вивезення затриманого до медичного закладу, виведення до кімнати для конфіденційного побачення з адвокатом та ін);
- ПІБ та посади осіб, з якими контактувала затримана особа;
- час отримання харчування (або відмови від харчування);
- будь-які звернення та скарги затриманої особи;
- час надання особі медичної допомоги, а також вид такої допомоги;
- посада та ПІБ слідчого, який здійснює досудове
розслідування, його контактний телефон;
- ПІБ та контакти адвоката (його контактний телефон), призначеного РЦ БВПД для здійснення захисту особи (навіть за наявності відмови з боку затриманої особи від цього адвоката), а також приватного адвоката (за наявності);
- посада та ПІБ прокурора, який здійснює процесуальне керівництво, його контактний телефон.
У разі надання службовою особою, відповідальною за перебування затриманих витягу з електронної бази системи Custody Records з інформацією про затриману особу на запит прокурора, слідчого чи адвоката, службова особа має зафіксувати в електронній базі:
- ПІБ, посаду та контактні дані особи, яка звернулась із запитом.
Додаток 3. Вкладка “ІТТ” електронної бази системи “Custody Records”
Якщо затриману особу доставлено в ІТТ після територіального відділу поліції, то інспектор з дотримання прав людини, який працює в ІТТ повинен відкрити в електронній базі вкладку “ІТТ — Custody Records” та провести інтерв’ю із затриманою особою, задавши такі питання[3]:
- Як Ви себе почуваєте на даний час?
- Чи хочете Ви поговорити з лікарем чи медичним працівником?
- Чи маєте Ви клопотання, заяви чи скарги, у тому числі на стан здоров’я?
- Чи було Вам вручено копію протоколу затримання?
- Чи бачились Ви з адвокатом? Чи були присутні інші особи під час Вашого побачення з адвокатом?
- Чи опитували Вас про обставини справи до прибуття адвоката?
- Чи перебували Ви в територіальному відділі поліції більше 4 годин? Якщо так, то чи надавалось Вам харчування?
- Чи вручали Вам письмове повідомлення про підозру (якщо затримання по ст. 208 КПК)? Якщо так, то коли саме це відбулося?
- Якщо особа неповнолітня: чи були присутні Ваші батьки, опікун, психолог під час спілкувань з працівниками поліції?
Блок медичних запитань (задаються тільки під час медичного огляду без відео та аудіо фіксації)
- Чи маєте Ви які не будь захворювання, психічні розлади, тілесні ушкодження? Якщо так, то які?
- Чи є у Вас інвалідність, чи потребуєте Ви сторонньої допомоги чи медичних пристосувань?
- Чи хочете Ви поговорити з лікарем чи медичним працівником? Якщо так, то з ким саме?
- Чи відвідували Ви лікаря з приводу своєї хвороби/ тілесного ушкодження?
- Чи приймаєте Ви або чи маєте Ви приймати якісь медичні препарати? Якщо так, то які і для чого?
- Чи контактуєте Ви з якою-небудь медичною службою підтримки? Якщо так назвіть ім’я контактної особи.
- Чи намагалися Ви коли-небудь завдати собі шкоди?
- Чи можу я Вам допомогти на даний момент?
Якщо особу доставлено в ІТТ з місця фактичного затримання, то інспектор з дотримання прав людини повинен розпочати введення інформації до вкладки “Затримання” електронної бази, послідовно заповнюючи інформацію передбачену Додатками 1 – 3.
Додаток 4. Основні вимоги до технічного обладнання Custody Records
Система Custody records забезпечує постійний збір, збереження та передачу значного обсягу даних, у тому числі відео ряду, що у свою чергу передбачає наявність відповідного технічного обладнання та каналів зв’язку. Так, зокрема, для забезпечення передачі даних з робочого місця інспектора до дата-центрів Національної поліції, де вся зібрана за допомогою системи Custody records інформація має зберігатися, пропускна спроможність каналів зв’язку від кожного конкретного відділу поліції до відповідного дата- центру Національної поліції має бути не меншою за 100 Мбіт/с.
Важливо також забезпечити можливість зберігання відеоінформації, перенесеної до дата центру з камер відеоспостереження, у т.ч. боді-камер патрульних поліцейських та камер, встановлених у спеціальному транспорті протягом терміну, який є не меншим за 1 місяць.
4.1. Фіксація періоду часу від моменту фактичного затримання до доставлення у відділок поліції.
а) Технічні вимоги для забезпечення безперервного відео- аудіо запису процесу фактичного затримання.
З метою забезпечення належної фіксації усіх дій поліцейського по відношенню до затриманої особи, починаючи з моменту її фактичного затримання, кожна слідча оперативна група, працівники патрульної поліції, працівники кримінальної поліції, які здійснюють затримання мають мати відповідні технічні засоби фіксації (боді-камери), які мають відповідати наступним мінімальним вимогам:
- заряд батареї має дозволяти безперервну зйомку подій не менше 12 годин без підзарядки чи зміни акумуляторної батареї;
- роздільна здатність має дозволяти робити якісну зйомку,
яка в подальшому дозволить впізнати осіб у кадрі;
- передбачати можливість фіксації в темну пору доби без додаткового освітлення;
- зручне та надійне кріплення на одязі працівника поліції;
- мати додатковий захист від необережного пошкодження;
- мати зручну систему експорту відеоданих до загальної бази даних.
б) Технічні вимоги до обладнання, необхідного для внесення первинних даних про затримання до вкладки “Затримання” системи Custody records.
В якості технічного приладу,який дозволятиме здійснювати дистанційне внесення первинної інформації про затриману особу до вкладки «Затримання» може бути використаний ноутбук або планшет, підключений до внутрішньої мережі Національної поліції. Такі технічні прилади мають задовольняти наступним мінімальним вимогам:
- мати можливість безперервної роботи протягом 12 годин без додаткової підзарядки, або заміни акумуляторної батареї;
- мати підключення до вкладки “Затриманий” через закритий канал передачі даних;
- мати захист від пошкодження.
в) Технічні вимоги до обладнання, необхідного для забезпечення фіксації процесу доставлення та іншого перевезення затриманої особи.
Доставлення, як і будь-яке інше перевезення затриманих має здійснюватися спеціальним транспортним засобом, обладнаним для перевезення затриманих. Виключенням може бути піше конвоювання у випадках, якщо місце затримання перебуває у безпосередній близькості до ІТТ або територіального відділу поліції.
Окрім загальних вимог до транспортних засобів, призначених для перевезення людей, вони мають бути додатково обладнані системою відеореєстрації даних. Відеозапис має вестись протягом усього часу перебування особи в спеціальному автомобілі.
Інформація з відеореєстраторів має щоденно копіюватись до відповідного дата-центру Національної поліції після завершення кожної зміни чергування. Відеоряд повинен мати ідентифікатор, який дозволить «прив’язати» його до конкретної затриманої особи, що перевозилася відповідним транспортним засобом. Камери відеоспостереження мають охоплювати всі зони автомобіля, де можуть перебувати затримані особи (одиночні та спільні камери, коридор, зона конвою тощо).
Основні вимоги до системи відео реєстрації даних в спеціальному автомобілі:
- має бути підключеною до системи електроживлення автомобіля, а також мати резервне живлення від акумуляторної батареї, що дозволятиме безперервну зйомку подій протягом не менше ніж 12 годин без підзарядки чи її заміни;
- роздільна здатність має дозволяти робити якісну зйомку, яка в подальшому дозволить впізнати осіб у кадрі;
- передбачати можливість фіксації в темну пору доби без додаткового освітлення;
- надійне кріплення та антивандальний захист.
4.2. Фіксація перебування особи у відділі поліції.
4.2.1. Відеофіксація перебування затриманих осіб у відділі поліції. З метою організації постійного нагляду за поведінкою осіб, доставлених у відділ, попередження можливих агресивних проявів, погіршення стану здоров’я, а також забезпечення своєчасного реагування на такі випадки, всі місця перебування затриманих осіб мають охоплюватися системою відеоспостереження. Основні вимоги до системи відеоспостереження у відділі поліції:
- система відеоспостереження має складатись з необхідної кількості мережевих камер та відповідної кількості відеореєстраторів, передбачати можливість
збереження даних тривалістю не менше ніж 1 місяць;
- доступ до відео архіваторів має бути тільки у технічного працівника, решта працівників поліції (чергова зміна та службова особа, відповідальна за перебування затриманих) мають мати доступ лише до онлайн трансляції;
- відтворення зображення камер відеоспостереження (телевізори/монітори) має здійснюватися в зоні роботи службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб та оперативного чергового;
- система відеоспостереження має бути підключеною до загальної електричної мережі та мати джерело резервного живлення, яке б забезпечувало безперервну роботу системи протягом не менш ніж 8-ми годин (у випадку відключення основного джерела);
- відеокамери мають бути розташовані на всіх входах у райвідділ та у всіх приміщеннях, де може перебувати затримана особа;
- кут зору камер має виключати “мертві зони”, за виключенням спеціально виокремлених зон приватності (місця справляння природних потреб, місця проведення тілесного або медичного огляду);
- роздільна здатність відеокамер має дозволяти робити якісну зйомку, яка в подальшому дозволить розпізнати осіб у кадрі;
- передбачати можливість фіксації інформації в темну пору доби без додаткового освітлення;
- відеокамери мають мати додатковий захист від умисного пошкодження;
- технічні параметри системи відеоспостереження мають забезпечувати передачу відеоданих по IP протоколу внутрішньої мережі Національної поліції;
- канал передачі даних має забезпечувати одночасну трансляцію усіх камер відеоспостереження до оперативного чергового та службової особи, відповідальної за перебування затриманих, та не менше 8-ми одночасних відеопотоків до ГУНП області.
4.3.2. Технічні вимоги до обладнання робочого місця службової особи, відповідальної за перебування затриманих (інспектора з прав людини) та зони для проведення інтерв’ю — див. Додаток 9.
Додаток 5. Типова схема розташування приміщень відділу поліції з запровадженою системою Custody Records (1-й поверх)
Схема демонструє орієнтовне розміщення приміщень відділу поліції для належного забезпечення роботи системи Custody Records.
Зона “А” — зона службових приміщень відділу поліції (службові кабінети працівників поліції та інші службові приміщення відділу поліції). Доступ до зони дозволено виключно працівникам поліції та контролюючим органам.
Зона “Б” — зона роботи з затриманими особами. Зона включа