У дослідженні «Розкажи мені, що сталося, або зізнайся» вивчалася думка слідчих та детективів щодо особливостей проведення допиту залежно від присутності під час його проведення захисника підозрюваної особи.
Кілька інсайтів із дослідження:
• Лише кожен четвертий опитаний слідчий зазначив, що тактика допиту однозначно відрізняється, якщо під час його проведення присутній адвокат.
• Більше половини респондентів вважають, що завдання адвоката полягає у максимальному перешкоджанні роботі слідчого.
• Лише 3% опитаних слідчих погодилися з твердженням, що участь адвоката сприяє об’єктивному встановленню всіх обставин справи.
• Половина опитаних слідчих погодилася з твердженням, що присутність адвоката під час допиту дозволяє слідчому захистити себе від можливих неправдивих скарг підозрюваного на порушення його прав.
• Присутність адвоката під час надання свідчень дозволяє слідчому підвищити вагомість зібраних доказів.
Частина слідчих вважає основною метою допиту отримання від підозрюваної особи зізнання у вчиненому злочині та повідомлення нею всіх обставин його вчинення.
Цілком очевидно, що при такому підході слідчий розглядає адвоката, який зобов’язаний захищати свого клієнта від обвинувачення, як перешкоду, що не дозволяє отримати таку інформацію від підозрюваного.
Допомагає слідчим участь адвоката у ситуаціях, коли вони мають беззаперечні докази причетності особи до вчинення злочину. У таких випадках адвокат, на думку слідчих, може краще зорієнтуватися у можливих негативних наслідках для підозрюваної особи й запропонувати їй піти на співпрацю зі слідством задля мінімізації можливого покарання.
Детектив НАБУ:
«Іноді присутність адвоката сприяє роботі зі свідком, особливо зі свідком на межі з підозрюваним. Приходить особа. Ти починаєш їй ставити конкретні питання щодо конкретних обставин. Зазвичай: “не пам’ятаю”, “може, був, може, не був”, “може, бачив, може, не бачив”, — взагалі ні про що. Приходить адвокат, починаємо обговорювати якісь питання. Починаємо розуміти, що особа виробила для себе певну стратегію, починаємо відкривати карти по одній: “Дивіться, тут так було, а тут так було, тут ваш підпис, тут колега показала, а тут якесь внутрішнє положення підприємства каже, що ось це питання — це зона особисто вашої відповідальності”. Якщо адвокат нормальний і не прийшов “відбути номер”, то може сам у процесі надання правової допомоги піти на невеличку перерву і поспілкуватися зі свідком, пояснити йому, що може відбутися далі».