Зонування території відділу поліції є такою ж рівноцінною складовою системи Custody Records, як і фіксація дій із затриманою особою або запровадження посади інспектора із дотримання прав людини.
Жодна стороння людина не може безконтрольно потрапити до відділу поліції: час її перебування, переміщення фіксуються системою забезпечення прав затриманих.
Сам відділ поліції поділений на зони, які мають різні рівні доступу, це запобігає можливості перебування у кабінеті слідчого свідків, адвокатів або підозрюваних.
Типова схема відділу поліції відповідно до системи Custody Records передбачає зонування на чотири типи приміщень:
Зона А - це зона службових приміщень: кабінети працівників. Доступ до цієї зони дозволений лише поліцейським.
Зона Б - зона роботи із затриманими особами:
- кімнату для конфіденційного побачення затриманого із захисником;
- кімнати для затриманих;
- приміщення для господарчих потреб;
- місця для проведення інтерв’ю з затриманими;
- бокс (місце) для тимчасового перебування затриманих
- під час очікування інтерв’ю;
- кімнати для проведення слідчих (розшукових) дій.
Приміщення зони Б мають бути розташовані в окремому функціональному блоці адмінбудівлі органу поліції і передбачати можливість доступу до них виключно з дозволу працівника чергової частини. Вхід до цього блоку має здійснюватися з вестибюлю. З метою забезпечення постійного нагляду за станом затриманих, усі приміщення блоку мають бути обладнані системою відеонагляду, яка має охоплювати всі зони, окрім туалетної кабіни в КЗ та місця проведення тілесного огляду.
Зона В - зона роботи добового наряду відділу поліції. Зона включає чергову частину та робоче місце службової особи, відповідальної за перебування затриманих. Доступ до неї має виключно персонал чергової служби добового наряду.
Зона Г - зона безперешкодного доступу: включає вестибюль та кімнату для прийому громадян.
Для забезпечення контролю за перебуванням сторонніх осіб у відділі поліції, убезпечення поліцейських від безпідставних звинувачень та мінімізації корупційних ризиків, перелік осіб, які можуть перебувати у відділі поліції, обмежений та розділений на категорії:
Затримані особи після прибуття до відділу поліції одразу направляються до зони “Б”. Вони зустрічаються зі службовою особою, відповідальною за перебування затриманих (інспектором з дотримання прав людини), або супроводжуються до кімнати для очікування спілкування.
Після спілкування з інспектором затримані поміщаються до кімнати для затриманих.
З цього моменту доступ будь-яких осіб до затриманих відбувається виключно з дозволу (погодження) службової особи, відповідальної за перебування затриманих. Захисники (адвокати) можуть безперешкодно зустрічатись із затриманою особою у кімнаті для спілкування, перебування адвоката у інших приміщеннях заборонене. Слідчі та оперативні працівники можуть контактувати із затриманою особою тільки у вестибюлі, зоні для інтерв’ю та кімнатах для проведення слідчих дій. Відповідно, всі контакти із затриманою особою фіксуються, що унеможливлює порушення прав затриманої особи зі сторони працівників поліції.
Інші відвідувачі відділу (свідки, потерпілі, заявники, родичі затриманих) мають звернутися до працівника чергової частини (чергового, помічника чи постового). Він з’ясовує мету прибуття, записує відомості про відвідувача до електронного журналу обліку відвідувачів та надати потрібну допомогу. Спілкування з цими особами може відбуватися виключно у вестибюлі (кімнаті прийому громадян), або у кімнаті для проведення слідчих (розшукових) дій.
Також кожна із кімнат зони Б у межах системи має свої технічні вимоги до обладнання.
Кімнати для затриманих відділу поліції.
Вимоги до обладнання кімнати для затриманих є такими:
- Кімнати для затриманих розміщуються виключно на першому поверсі адміністративного будинку поруч із залом оперативного управління чергової служби, для того щоб працівники могли контролювати й санкціонувати вхід/вихід затриманих;
- Затримані особи повинні утримуватися в кімнатах для затриманих із розрахунку не менше ніж 4 квадратних метри площі на одну особу;
- Кімнати повинні бути забезпечені природним та електричним освітленням, вентиляцією, в опалювальний період обігрівом з температурою повітря не нижчою 18°С, а також виключати можливість проникнення туди вологості;
- Кімнати обладнуються засобами відеонагляду, санітарно-гігієнічними приладами (чашами клозетними, умивальниками) та меблями.
- Кімната має бути обладнана системою сигналізації, яка дозволяє затриманому негайно встановлювати контакт із персоналом.
Кімнати для проведення слідчих (розшукових) дій.
Слідчі кімнати повинні розташовуватися тільки на першому поверсі адміністративної будівлі органу. Вхід до слідчої кімнати розміщується таким чином, щоб здійснювати візуальний контроль за вхідними дверями з чергової частини та забезпечити негайне втручання чергового наряду у випадку виклику або надзвичайної події. Для оздоблення кімнат застосовуються новітні будівельні матеріали, які неможливо використати для нападу чи нанесення тілесних ушкоджень, а план кімнати та розташування приладів і меблів має виключати можливість схову або знищення знарядь злочину, речових доказів тощо.
- Вікна слідчих кімнат обладнуються жалюзі та гратами естетичного вигляду, двері – врізаним замком з надійним автоматичним запором. Дверні ручки не вставляються, а комбінуються із серцевинами для ключів дверного замка.
- Двері і вікна забезпечуються сигналізацією з виведенням на концентратор чергової частини, а робоче місце працівника поліції – тривожною кнопкою.
- Освітлювальні прилади з пластиковими плафонами вмонтовуються в підвісну стелю, радіатори опалення розміщуються в нішах і зовні захищаються декоративними решітками; магістральні трубопроводи та електропровід прокладаються сховано.
- Слідчі кімнати обладнуються меблями, спеціальною та організаційною технікою, юридичною та довідковою літературою.
- Столи і стільці надійно прикріплюються до підлоги. Шафи повинні бути лише вбудовані (вмонтовані), сейф розміщується в цих шафах.
- Комп’ютери та принтери прикріплюються до столів або поміщуються у спеціально обладнані ніші.
- Як мінімум одна слідча кімната повинна бути пристосована для пред’явлення осіб для впізнання поза візуальним спостереженням того, кого впізнають.
Робоче місце службової особи
Робоче місце службової особи, відповідальної за перебування затриманих має бути облаштоване в окремій зоні чергової частини для забезпечення можливості бачити зображення моніторів системи відеоспостереження (Зони “Б”). Робочий простір чергового та помічника має відмежовуватись скляною звуконепроникною перегородкою від зони роботи службової особи. З іншого боку зони роботи службової особи має бути обладнане місце для проведення інтерв’ю з затриманими та поліцейськими, які здійснили затримання. Робоче місце службової особи, відповідальної за затриманих має бути обладнано: стаціонарним персональним комп’ютером (ноутбуком), підключеним до внутрішньої мережі Національної поліції та системи Custody Records. вебкамерою, підключеною до комп’ютера з технічною можливістю фото, відео та аудіо запису; моніторами системи відеоспостереження, на які виведено зображення з усіх відеокамер (Зони “Б”); багатофункціональним пристроєм (принтером та сканером).
Зона для проведення інтерв’ю
Зона для проведення інтерв’ю (з затриманим та поліцейським, що здійснив затримання) має розміщуватись навпроти робочого місця службової особи, відповідальної за перебування затриманих: стіл, або частина стола розділені скляною антивандальною конструкцією на 2 функціональні зони (для затриманого та поліцейського); Обладнання зони для затриманого:
- стілець;
- на боковій стінці зони для затриманої особи має бути розміщений перелік прав затриманих осіб на кількох мовах та стікер, який попереджає про здійснення відеозапису;
- пристосування для фіксації кайданок (залізна петля);
- віконце у бік службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб, для забезпечення можливості передати необхідні документи.
Обладнання зони для поліцейського:
- стілець;
- віконце у бік службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб, для забезпечення можливості передати необхідні документи.
Зонування території відділу поліції разом із дистанційним доступом до всіх камер відеоспостереження, впровадженням посади інспектора і дотримання прав людини та впровадження процедур фіксації всіх дій із затриманими особами.
Важливим є розмежування доступу до різних зон різних категорій громадян, зокрема, поліцейські не можуть контактувати із затриманими поза кімнатами для допитів та приміщеннями для проведення слідчих дій, що унеможливлює порушення прав затриманих зі сторони слідчих або безпідставні звинувачення зі сторони затриманих.
Громадяни-відвідувачі відділу, свідки, родичі затриманих можуть перебувати тільки у громадській зоні, зоні спілкування із громадянами або кімнаті слідчих дій. Таке розмежування зменшує корупційні ризики, порушення прав громадян зі сторони поліцейських, несанкціонований доступ осіб до матеріалів справ тощо.
Впровадження зонування приміщень у відділах поліції - одна із ключових умов повноцінної роботи системи забезпечення прав затриманих Custody Records.