За результатами дослідження встановлено, що фактичний середньозважений час розгляду кримінального провадження може становити понад 84 години чистого процесуального часу, або понад 3 календарні роки, на противагу нормативній оцінці ДСА України, відповідно до якої середньозважений час судового розгляду кримінального провадження становить 9 годин 11 хвилин.
Швидкість розгляду кримінальних проваджень у судах важлива для досягнення завдань кримінального закону: потерпілий швидше отримує рішення суду, яке поновлює його права; обвинувачений ¾ коротший термін застосування примусу; органи правопорядку ¾ оперативний зворотний зв’язок щодо якості роботи. Ефективність процесу також зростає, адже сторони й суд добре орієнтуються в матеріалах кримінального провадження, свідки ще пам'ятають фактичні обставини події, а експерти ¾ зміст своєї експертизи, справа розглядається в умовах цілісного сприйняття.
Виграє і суспільство загалом, оскільки за швидкого судового розгляду кримінального провадження досягається ефект покарання, яке настало більш-менш вчасно, і люди не скаржаться, що хтось «кримінальними провадженнями обріс, але як крав, так і краде».
Єдиним очевидним вагомим недоліком швидкого процесу може стати його поверховість, яка здатна нівелювати згадані вище переваги.
Дотримання принципу розумності строків під час судового розгляду має кілька аспектів: по-перше, мінімізує час обмеження прав і свобод осіб, які притягуються до кримінальної відповідальності; по-друге, гарантує умовну швидкість відновлення порушених прав та інтересів потерпілих осіб, громадськості або держави; по-третє, забезпечує відчуття невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення, наслідком чого є запобігання наступним злочинам.
Міжнародна система кримінальної юстиції постійно наголошує на необхідності швидкого розгляду справ у суді. Проте в комунікації використовується термін «розумний» строк розгляду кримінальних проваджень, а не «швидкий». Обережність з термінологією, ймовірно, пов’язана саме з тим, щоб не допустити поверховості в судовій практиці. Правова природа розумності строків у кримінальному процесі передбачає відсутність невиправданих затримок при здійсненні кримінального провадження. Європейський суд з прав людини у своїй практиці не містить конкретних строків, які б вважалися розумними. Водночас у деяких справах порушення принципу розумності строків визнавалося, коли судовий розгляд тривав понад чотири роки.
На організаційному (управлінському) рівні необхідно володіти релевантними даними про продуктивність роботи судової системи для того, щоб відразу розуміти, чи зможе суд розглядати кримінальні провадження в розумні строки. Завищення продуктивності системи призведе до фактичної неспроможності суду забезпечити дотримання принципу розумних строків у частині кримінальних проваджень, заниження ¾ до витрачання надмірних ресурсів на роботу суду.
За розрахунками дослідниці Марини Огай, наведеними у звіті «Результати оцінювання середніх витрат часу на розгляд справ для визначення коефіцієнтів навантаження на суддів» (Програма USAID «Нове правосуддя»), середньозважений час розгляду кримінального провадження в суді першої інстанції становить 547 хвилин (від 120 до 1 208 хв).
Нормативний час для розгляду кримінального провадження у ВАКС за розрахунками ДСА України становить 551 хвилину.
Водночас об’єктивні дані про тривалість розгляду кримінальних проваджень у суді істотно відрізняються від нормативно-розрахункових і уявлень суспільства загалом. Зокрема, аналіз рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України вказує на непоодинокі випадки розгляду справ понад п’ять і навіть десять років.
Окрім того, відповідно до публічної заяви Голови ВАКС 2019–2021 років Олени Танасевич, тривалість судового розгляду найпростішого кримінального провадження в практиці ВАКС становить 95 годин (5 700 хв).
Пропонуємо авторську методологію розрахунку фактичного часу розгляду кримінальних проваджень ВАКС, за якою встановлені інші цифри. Відповідно до статистичних звітів ВАКС, фактично на початку роботи суд отримав 150 кримінальних проваджень, які підлягали повноцінному розгляду. У суді справи розглядають шість колегій суддів. Якщо припустити, що ці кримінальні провадження були рівномірно розподілені між усіма колегіями, то на кожну припало 25 судових справ. За нормативними розрахунками ДСА України для розгляду 25 кримінальних проваджень колегії потрібно провести 77 судових засідань (25 * 551 = 13 775 хв, або 230 годин, або 77 судових засідань у середньому по три години кожне).
За розрахунками Марини Огай на розгляд 25 кримінальних проваджень колегія суддів має витратити 151 судове засідання (25 * 541 * 2 (коефіцієнт для колегій суддів у складі трьох суддів першої інстанції) = 27 350 хв, або 456 годин, або 151 судове засідання по три години кожне).
Дані з публічних джерел свідчать, що перенесення судових засідань з різних причин відбувається у 40 % випадків, сталість частоти перенесення судових засідань підтверджують і статистичні дані ВАКС. Отже, отримані результати розрахунків слід застосувати лише до судових засідань, які реально відбулися. Таким чином, для розгляду 25 кримінальних проваджень одній колегії суддів ВАКС за нормативними розрахунками ДСА України необхідно 128 судових засідань (п’ять засідань на кожну справу). За розрахунками, наведеними у звіті Програми USAID «Нове правосуддя», ¾ 252 судові засідання (десять засідань на кожну справу).
Відповідно до статистичних звітів ВАКС за період з 05.09.2019 по 31.12.2021 (понад 800 робочих днів) судді ВАКС постановили 39 вироків (без угод), тобто здійснили повноцінний судовий розгляд лише в 39 кримінальних провадженнях. Такі фактичні дані свідчать про істотне заниження нормативного часу розгляду кримінальних проваджень в суді, наслідком чого може бути неправильний розрахунок необхідних ресурсів системи для здійснення ефективного правосуддя з дотриманням принципу розумних строків.
Задля дослідження тривалості розгляду середньостатистичного кримінального провадження проведемо аналіз досліджуваної вибірки кримінальних проваджень ¾ 53 судові справи за період з 05.09.2019 по 31.08.2022, з них у 19 кримінальних провадженнях судовий розгляд закінчено й постановлено вирок, у 34 кримінальних провадженнях судовий розгляд станом на 31.08.2022 не закінчено.
За допомогою аналізу частоти призначення та кількості судових засідань у досліджуваних справах встановлено, що середньозважена частота призначення судового засідання в досліджуваних судових справах ¾ у діапазоні 10–35 днів, або 25 днів у випадку визначення середньозваженого значення, при перебуванні на розгляді суду 202–235 кримінальних проваджень одночасно.
Логічно припустити, що існує прямий зв’язок між рівнем навантаження на суд і частотою призначення судових засідань у кожній окремій справі: що більше справ на розгляді в суді, то рідше призначатиметься засідання в середньостатистичній справі.
У 19 кримінальних провадженнях, у яких закінчено судовий розгляд і постановлено вирок, проведено від чотирьох (справа 760/4297/18) до 104 (справа 626/1948/17) судових засідань. При цьому наведені значення є екстремальними в нашій вибірці. Діапазон моди становить 21–72 судові засідання, або 46 у середньозваженому розрахунку (AVERAGE з моди). З урахуванням відсотка перенесення судових засідань з різних причин середньозважена кількість ефективних судових засідань становить 28. Якщо припустити, що середня тривалість судового засідання три години, то чистий процесуальний час на розгляд середньозваженого кримінального провадження може становити 84 години, або 5 040 хв.
Отже, за результатами цього та інших досліджень середнього часу розгляду кримінальних проваджень у ВАКС маємо такі дані:
Таблиця 1. Порівняння результатів наявних досліджень тривалості судового розгляду кримінальних проваджень
Автори розрахунків
|
Тривалість розгляду
|
К-сть годин
|
К-сть судових засідань (ефективних)
|
К-сть судових засідань (загальна)
|
Державна судова адміністрація України
|
9 год 11 хв
|
3
|
5
|
Звіт Програми USAID «Нове правосуддя», авторка Марина Огай
|
18 год 2 хв
|
6
|
10
|
Економетричне оцінювання продуктивності суду, автор Денис Гюльмагомедов
|
84 год
|
28
|
46
|
Беручи за основу середньозважену тривалість розгляду кримінального провадження у ВАКС ¾ 46 судових засідань, а також середньозважену частоту призначення судових засідань у кожному кримінальному провадженні ¾ 1 засідання на 25 днів, можемо зробити висновок, що середньозважена тривалість розгляду кримінального провадження в суді першої інстанції становить 1 150 календарних днів, або три роки.
Отриманий результат свідчить про спроможність кримінальної юстиції ефективно реалізовувати свою функцію, зокрема з огляду на те, що ВАКС підсудні тяжкі й особливо тяжкі злочини, строки давності притягнення до кримінальної відповідальності за які становлять відповідно 10 і 15 років, а також те, що Європейський суд з прав людини, як правило, такі строки судового розгляду визнає розумними.
Водночас слід звернути увагу та врахувати під час наступних досліджень такі фактори:
1
збільшення кількості кримінальних проваджень на розгляді суду призводить до збільшення тривалості розгляду кожної справи;
2
діапазон частоти призначення судових засідань ¾ від 10 до 35 днів, а кількість проведених судових засідань у закінчених судових провадженнях ¾ від 21 до 72 днів (мода);
3
на момент аналізу дослідницької вибірки кримінальних проваджень у більшості випадків (34 з 53) судовий розгляд ще тривав, а отже, загальна кількість судових засідань у таких кримінальних провадженнях на час постановлення вироку може бути суттєво більшою ¾ 19 кримінальних проваджень, у яких закінчено судовий розгляд і винесено вироки, стосуються одного кримінального правопорушення і переважно (17 із 19 випадків) одного обвинуваченого.
Припускаємо, що проведення повторного дослідження з більшою вибіркою даних за триваліший період призведе до коригування середнього розрахункового часу судового розгляду середньостатистичного кримінального провадження.