З нагоди дворіччя діяльності Вищого антикорупційного суду у його дворику відбулася вереснева двадцять перша дискусія JustTalk. Спікери поділилася здобутками, особливостями напрацьованої судової практики та викликами, які перед судом постають.
Тож що відбувається не лише в залах судових засідань ВАКС, а й за його «процесуальними лаштунками»?
14% вироків, ухвалених ВАКС, виправдувальні — це рекордна частка виправдувальних вироків серед усіх ухвалених вироків в Україні.
Так, за дворічний період було ухвалено 45 вироків, з яких 6,5 виправдувальних (оскільки один вирок є обвинувальним в частині предʼявленого обвинувачення і виправдувальним в іншій частині). Тобто 14% вироків, ухвалених ВАКС, виправдувальні — це рекордна частка виправдувальних вироків серед усіх ухвалених вироків в Україні.
При цьому завжди треба враховувати, що близько 80% обвинувальних актів у справах про загальнокримінальні злочини містять повне або часткове визнання вини обвинуваченим, що говорить про відсутність кримінально-правового спору, питання полягає лише в розмірі покарання, що буде призначено. Тож порівняння загальної цифри з цифрою в справах про найнебезпечніші кримінальні правопорушення має умовний характер, хоча й демонструє певні тенденції.
Кількість призначених реальних покарань у вигляді позбавлення волі з цих 45 вироків — їх 27. Тож є що сказати й тим, хто бачить результати роботи суду лише у «посадках», хоч таке бачення хибне.
Слідчі судді, яких наразі 12, в рамках судового контролю за досудовими розслідуваннями розглянули понад 20 тисяч клопотань, заяв і скарг. Для розгляду кожного з цих документів, звичайно, треба час:одна заява може містити томи додатків, які, можливо, треба дослідити.
Богдан Крикливенко, керівник апарату ВАКС, навів результати нещодавнього моніторингу міжнародної організації Transparency International. Цей моніторинг стосувався кількості судових засідань, які не відбулися за період з квітня по липень 2021, — їхня кількість становить майже 400. Серед судових засідань, що не відбулися, 49% не відбулися через неявку захисників, 10% — через неявку прокурорів, 23% — через неявку інших учасників кримінального провадження, у тому числі обвинувачених та підозрюваних. Строки розгляду справ затягуються часто через самих учасників кримінального провадження.
Тож неправильно було б оцінювати ефективність роботи суду лише за кількістю ухвалених вироків. Також необхідно враховувати те, що ВАКС розглядає складні кримінальні провадження.
Судді ВАКС цілком спокійно ставляться до інформаційних атак.
"Наразі складно звинуватити суд у тому, що він боїться ухвалити те чи інше судове рішення через чиюсь думку" – зазначила Олена Танасевич, Голова ВАКС. Судді цілком спокійно ставляться до інформаційних атак, які здійснюються в медіапросторі. Своєю чергою, у разі серйозного резонансу суд намагається реагувати відповідно до своєї комунікаційної стратегії.
Даниїла Чорненька, голова Апеляційної палати ВАКС, зазначила, що суспільні очікування є не тільки до суддів ВАКС, а й до всіх суддів загалом. Різниця в тому, що про перших говорять більше й частіше. «Один день читаєш — молодець, інший день — продалися”, — зазначила спікерка. Справді, кримінальні провадження, з якими працюють судді ВАКС, часто викликають значний суспільний інтерес. Проте він не має впливати на об’єктивність і неупередженість суду.
Безумовний пріоритет – організувати роботу суду таким чином, щоб в судді повноцінно могли виконувати завдання, покладені на них законодавством: здійснювати правосуддя, вважає Богдан Крикливенко. Для того, щоб судді справді могли не відволікаючись виконувати свою роботу, потрібно постійно дбати про забезпечення належних умов праці— починаючи від достатньої кількості паперу й принтерів, гідної оплати праці та закінчуючи належною охороною території ВАКС і суддів.
Поряд з успіхами ВАКС у забезпеченні суддів усім необхідним, є моменти, які треба покращувати. Але, на жаль, це не залежить від ВАКС. Так, великий обсяг роботи зумовлює потребу збільшити кількість суддів ВАКС, що наразі неможливо через відсутність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Тому єдине, що залишається суду й суддям зараз, — працювати далі.
...«стійкість» вироку залежить не від того, що «більшість судів вирішує так само», а від якісної роботи на етапі досудового розслідування та роботи колегії суддів.
За словами прокурорки Яни Тализіної, якщо порівнювати практику ВАКС з практикою місцевих загальних судів за однаковими кваліфікаціями кримінальних правопорушень, то ВАКС сміливіше ухвалює обвинувальні вироки. Але у зв’язку з цим прокурорка бачить ризик, що Верховний Суд «може зламати сміливу практику ВАКС». Утім, судді переконані, що «стійкість» вироку залежить не від того, що «більшість судів вирішує так само», а від якісної роботи на етапі досудового розслідування та роботи колегії суддів.
Складні кримінальні провадження, зокрема ті, в яких важко довести вину через складність кваліфікації (наприклад, замах на зловживання владою або службовим становищем), вимагають багато ресурсів, — останніх у місцевих загальних судах бракує. Олена Танасевич звернула увагу на те, що суддівський корпус неукомплектований більш ніж на 35%, у зв’язку з чим місцеві загальні суди перевантажені, й фізично зробити той обсяг роботи, який наразі є в судах, практично неможливо. Тому, ймовірно, саме перевантаженість місцевих загальних судів і може бути однією з причин, чому у справах, зокрема, про замах на зловживання владою або службовим становищем вони ухвалюють здебільшого виправдувальні вироки.
Проактивний підхід дозволяє ВАКС заздалегідь підготуватися до доставлення затриманих осіб, належним чином організувати розгляд клопотання...
ВАКС як новий орган у системі судів загальної юрисдикції впроваджує й використовує найкращі стандарти не лише в практиці правозастосування, а й на рівні комунікації.
Богдан Крикливенко зауважив, що відповідно до міжнародних документів спілкування судової гілки влади повинно відбуватися з усіма особами, які дотичні до здійснення правосуддя. Суд стежить за сторінками НАБУ та САП у соцмережах, звідки може отримати інформацію, зокрема, про затримання осіб. Такий проактивний підхід дозволяє ВАКС заздалегідь підготуватися до доставлення затриманих осіб, належним чином організувати розгляд клопотання, яке потенційно надійде протягом 72 годин після затримання. Тобто ВАКС не тільки впроваджує нові позиції з процесуальних питань, які впливають на забезпечення процесуальних гарантій учасників кримінального провадження та справедливість судового розгляду, а ще й змінює практики управління судом, застосовуючи нові підходи до менеджменту правосуддя.
Так пройшов двадцять перший JustTalk.
Детальніше дізнатися про те, що обговорювали на дискусії, ви можете у відеозвіті . Також у нашому Discussion Paper ви можете детальніше ознайомитися з результатами роботи ВАКС та судовою практикою, сформованою судом.
Команда JustTalk