Про правосуддя в його ціннісному вимірі, справедливість, вірність праву, моральне лідерство в спільнотах прокурорів і детективів, людяність в їх повсякденному житті, а також про сміливість і відповідальність за ухвалені рішення говорили через призму особистості, команди та інституції в форматі #JustЧитання. Розмова відбулась за мотивами книги «Вища вірність. Правда, брехня і лідерство», авторства Джеймса Комі, директора Федерального бюро розслідувань США (2013 – 2017 рр.). Модерував зустріч Сергій Рокунь, старший детектив – керівник відділу детективів Національного антикорупційного бюро України.
ОСОБИСТІСТЬ
Кожна людина у своїй професійні діяльності зіштовхується із перевіркою на міцність його особистості, правоохоронці – не виняток.
Олександр Цивінський, керівник відділу детективів НАБУ ділиться своїми міркуваннями: «На мою думку Джеймс Комі у своїй книзі ілюструє ключовий принцип за яким Гідність є міцним фундаментом особистості. Всі подальші архітектурні форми, які зводяться на такому фундаменті є надійними та здатні протистояти агресивному навколишньому середовищу».
Мандруючи книгою, увагу Олександра привернули декілька положень, які серед іншого, розкривають особистість Комі:
- Прийняття рішень в умовах своєрідного конфлікту закону та ефективності (особливо коли ти «ламаєш» практику, яка вже склалась).
Мова йде про програму «Зоряний вітер», уведену після подій 11 вересня 2001 року та незаконність частини положень про розвідувальні заходи Агентства з національної безпеки (АНБ). Тверда позиція Комі у решті решт дозволила відновити законну процедуру, хоч і наш герой перебував на межі відставки, оскільки власний «фільтр» прийняття рішень не дозволяв вчинити інакше. Ця історія не нова і насправді ми дуже часто маємо справу із відповідною спокусою у звичайній професійній діяльності. Особливо ця проблематика може простежуватись у найболючіших питаннях сьогодні, таких як військові злочини.
- Смиренність та створення умов для отримання реального зворотного зв'язку, навіть якщо він неприємний.
Коли ти маєш певну владу, існує спокуса утвердження власної безпомилковості та винятковості. І такий підхід породжує відповідну культуру. У книзі Джеймс Комі розповідає про важливість створення середовища, де заохочується чесний зворотній зв`язок.
Людина, яка любить лестощі, обман та самолюбство шукає їх в своєму середовищі, команді, інституції і звичайно ж знаходить. Протилежний шлях складніший, але він справжній. І як би навколо не складались обставини, в середині душі людина завжди знає на якому вона боці в цій ситуації.
- Ставлення до моралі та брехні.
Усім нам, рано чи пізно, доводиться брехати. Проте найголовніше те, за яких обставин, про що та як часто ми це робимо. Проста повсякденна брехня підштовхує до великої брехні у серйозних ситуаціях, де наслідки можуть виявитись небезпечними. В цій ситуації відгукується історія з Мартою Стюарт, яка описана в книзі, де остання будучи міліонершою, щоб врятувати 45 тис доларів збрехала правосуддю. Відстоюючи свою позицію, здавалося б у цій дрібній справі ризики репутаційних втрат були в рази більші. Поряд із цим значно важливішим був принцип дотримання правди, оскільки в зворотному випадку правосуддя не працюватиме.
Ця історія особливо відгукнулась Олександру, оскільки українське законодавство достатньо складне у сфері притягнення до відповідальності за неправдиві свідчення.
Коли людина міцна та гідна — вона створює надійний фундамент для побудови ефективної команди та інституції, якій довіряють, — Олександр Цивінський.
КОМАНДА
Ефективний управлінець – це етичний лідер, адже показниками ефективності не можуть бути ті речі, які суперечать цінностям. Як відзначила Василина Яворська, членкиня команди JustGroup: «Ефективність – це здатність тримати ядро інституції, професії; тримати в голові призначення. У Комі добре та цілісно поєднувався етичний лідер і ефективний управлінець». Також, важливою якістю управлінця є здатність чути деколи не дуже приємні речі від членів своєї команди. У книзі автор ділиться: «Я намагався створити середовище, у якому агенти ФБР не боялись би мені казати правду».
Дискутуючи про лідерство, управління, взаємодію з командами, учасники #JustЧитання виділили цитати з книги, які показують автора, як сильного керівника. Так, Зера Козлиєва, експертка, старша юристка Truth Hounds, наголошує, що лідер повинен мати достатній рівень впевненості в собі, аби бути спроможним радіти за чужі успіхи та розвиток, зокрема, своїх співробітників, і згадує такий приклад із книги: «Фагі була достатньо впевненою в собі, щоб не перешкоджати моєму успіхові», «Вона сяяла від досягнень своїх підопічних, які її обожнювали, а ми розцвітали в її сяйві. Вона мала впевненість бути смиренною».
Своєю чергою Володимир Сущенко, науковий консультант з правових питань Центру Разумкова цитує: «У кожній організації, особливо ієрархічній, існує небезпека створити середовище, у якому протилежні думки відкидають, а чесного зворотного зв’язку не заохочують. Це може швидко зростити культуру брехні й омани. Якщо лідер схильний віддавати перевагу самовпевненості перед смиренністю, то зрештою може перетворитись на тирана, який не зважає на своїх підопічних». До цих думок Володимир Миколайович додає й власні: існує «авторитет влади» і «влада авторитету», якою користуються формальні і неформальні лідери. Неформальні лідери частіше використовують «владу свого авторитету (професійного і морального)», а формальні – «авторитет наданої їм адміністративної влади». Використовуючи метафору, можна стверджувати, що Лідер повинен і має бути провідником, вести за собою інших, а не – пастухом, який слідкує за тим, щоби «від стада не відбився і не загубився хто-небудь по дорозі».
ІНСТИТУЦІЯ
Люди, цінності чи процедури – що має більше значення для становлення та розвитку інституцій? Над цим питанням міркували учасники #JustЧитання і над ним закликаємо подумати й наших читачів, проаналізувавши досвід інституцій, в яких ви працюєте, або з якими взаємодієте в межах професійної діяльності.
Коли ми говоримо про діяльність інституцій, то важливою є довіра, адже її присутність чи відсутність впливає на взаємодію всередині команди, синхронізацію процесів, спільне визначення цінностей і пріоритетів. Джеймсу Комі неодноразово доводилось приймати рішення, які є правильними, проте, які не знайшли б підтримки від Департаменту юстиції, чи Президента: «Якби міністерство дізналося про наші плани, то ми втратили б навіть теоретичний шанс їх здійснити», — розповідає автор у книзі. Довіра та єдині підходи є важливими не лише в межах однієї інституції. Вони мають бути наскрізними як у діяльності всіх державних органів, так і в сприйнятті суспільства. Автор неодноразово наголошує, що ФБР має бути незалежним й аполітичним: «Якщо мене побачать на фото та відео з новим Президентом, це навряд чи допоможе ФБР... ФБР має лишатися «чужим», інакше нам кінець».
«Я називав прокуратуру резервуаром. Я казав, що це резервуар довіри та надійності, який збудували й наповнили для них люди, яких вони ніколи не знали та яких серед них давно немає. Резервуар, що дає змогу інституції, якій вони служать, творити добро. Це надзвичайний подарунок. Я пояснював цим молодим і талановитим юристам, що він, як кожен цінний подарунок, покладає на них обов’язок, урочистий обов’язок охороняти і захищати резервуар і передати його наступникам таким же повним або навіть повнішим. Однак з резервуарами є одна проблема: їх треба дуже довго наповнювати, а спорожнити їх може одна маленька пробоїна в обшивці. Дії однієї людини можуть знищити те, що сотні людей будували роками», — Джеймс Комі, директор Федерального бюро розслідувань США (2013 –2017 рр.).
Підсумовуючи обговорення, модератор події Сергій Рокунь озвучив слова автора книги, що слугують джерелом натхнення для кожного правника: «ФБР чесне. ФБР сильне. ФБР є і завжди буде незалежним. Дякую, що завжди на варті і робите стільки хорошого для цієї країни. Творіть це добро так довго, як тільки зможете».
«Давайте і ми будемо чесними, сильними, завжди незалежними та творитимемо добро так довго, як тільки зможемо. Лише спільними зусиллями вдасться побудувати кращу систему права, кримінальної юстиції та державу», — закликав Сергій учасників.
Якщо ви ще не читали книгу Джеймса Комі «Вища вірність. Правда, брехня і лідерство. Спогади директора ФБР» (2018), наша редакція радить виділити час на це.