Головне завдання дослідження полягає в тому, щоб проаналізувати як на практиці забезпечуються процесуальні гарантії для підозрюваних осіб.
В фокусі дослідження є наступні права та гарантії:
– право на інформацію (про наявні процесуальні права, про причини затримання, про злочин (правопорушення), у вчиненні якого особа підозрюється, на доступ до матеріалів справи);
– право на правову допомогу (своєчасність реалізації цього права, якості правового захисту, ролі адвоката);
– право не відповідати на запитання;
– право мати доступ до необхідної медичної допомоги;
– право користуватись перекладом документів та усного спілкування;
– особливі гарантії для вразливих груп підозрюваних (неповнолітніх, осіб, хворих на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, пацієнтів замісної підтримувальної терапії тощо).
Особливий фокус дослідження полягає в аналізі дотримання вищезазначених гарантій, починаючи з перших хвилин затримання особи та доставляння її до підрозділу міліції – адже саме на цьому етапі існує найбільший ризик порушення прав людини.
Дослідження проводилось за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», Правової Ініціативи Відкритого Суспільства (м. Будапешт) та національних фондів Фундацій Відкритого Суспільства в Молдові та Грузії, Університетом Західної Англії. Це дослідження у 2014-2015 роках реалізуовувалось паралельно у трьох країнах: Молдові, Грузії та Україні.
Команда основних дослідників:
Катерина Кармазіна, адвокат, м. Одеса
Тетяна Сівак, адвокат, м. Хмельницький
Володимир Сущенко, Центр дослідження проблем імплементації принципу верховенства права в національну практику України, Національний університет «Києво – Могилянська академія»
Геннадій Токарєв, адвокат, Харківська правозахисна група
Юрій Бєлоусов, Офіс Уповноваженого Верховної Pади України з прав людини