Одна з відповідей, яку ми знайшли, — це аналіз досвіду розслідування та стандартизація процесу розслідування там і тією мірою, які можливі в нашому контексті.
До прикладу, у перших провадженнях після повномасштабного вторгнення дуже по-різному трактувався контекстуальний елемент доказування та рівень його обґрунтування. Шляхом аналізу практики та досвіду, дискусії з національними та іноземними експертами було віднайдено оптимальне рішення, яке можна застосувати в системі кримінальної юстиції. Це дозволяє слідчим і прокурорам «одягнути» однакові лінзи під час розслідування; не винаходити велосипед щоразу, а використовувати адаптований і стандартизований формат.
Це один з прикладів. Для нас це про ефективність використання ресурсів і синхронізацію регіонів та центру у використанні найкращих практик документування та розслідування.
Стандартизація процесів — наразі новий підхід для національної системи кримінальної юстиції. Розслідування воєнних злочинів — добрий простір, де його можна інтегрувати. Для того, щоб він був ефективним, є кілька важливих інгредієнтів:
- стандарти мають бути засновані на аналізі досвіду та вивченні уроків;
- стандарти можуть бути добрим продуктом за умови залучення різних перспектив. Вони не можуть бути сформовані ззовні системи, і найскладнішим елементом є інтеграція різного досвіду, осмислення та видання продукту, який може бути побудований на основі синергії цих експертиз;
- стандарти підлягають перегляду (critical review) — це неодмінна складова якості продукту. Critical review може бути як іноземним, так і внутрішнім;
- стандарти — це продукт дискусії, а не продукт експерта чи групи експертів.
Після досвіду «Стандартів досудового розслідування» команда JustGroup ініціювала розробку стандартів розслідування воєнних злочинів та координувала процес підготовки «Стандартів розслідування воєнних злочинів» із включенням перелічених вище інгредієнтів.
Стандарти розслідування воєнних злочинів — це спільний продукт спеціалізованого Департаменту Офісу Генерального прокурора, провідних національних експертів із міжнародного гуманітарного права. На кожному етапі розробки Стандартів вони проходили верифікацію прокурорів, які щоденно розслідують міжнародні злочини, враховуючи той різний досвід, який уже є; на завершальному етапі — до перегляду долучились судді різних рівнів.
За цей час вдалося напрацювати структуру та підхід і найголовніше — залучити до процесу різних стейкхолдерів, забезпечити критичний перегляд.
Команда експертів і практиків напрацювала «Стандарти розслідування воєнних злочинів. Загальна частина» та перший набір стандартів, які стосуються конкретного виду злочинів — «Незаконне позбавлення волі та катування». Ці Стандарти пройшли кола обговорень усередині Офісу Генерального прокурора та зараз затверджені Методичною радою при Офісі Генерального прокурора. Ми також разом в цій мультидисциплінарній команді працюємо над злочинами «Депортація» та «Напади на цивільні об’єкти».
Детальніше про Стандарти, їхню важливість для синхронізації розуміння між слідчими та прокурорами, вплив на ефективність розслідування, а також про об’єднання зусиль, ресурсів і досвіду Офісу генерального прокурора, недержавних акторів та експертів з міжнародного гуманітарного права навколо розробки такого інструменту розповіли члени команди, які працюють над Стандартами.
Як стандартизація в розслідуванні воєнних злочинів може впливати на ефективність і якість розслідування? Чому це важливо?
«По-перше, стандартизація є критично важливою в умовах, коли система стикається з новим видом злочинів, особливо з їх великою кількістю. Коли потрібно розслідувати, не маючи орієнтирів, як рухатися, то фактично витрачаємо час і робимо помилки. Стандарт задає нам горизонт роботи і допомагає виконувати наші завдання більш якісно. З іншого боку, це дозволяє уніфікувати національну практику, коли всі працюють за єдиним стандартом. У протилежному випадку кожен слідчий, кожен прокурор, які стикаються з однаковими злочинами, ідуть своїм шляхом, і це формує дуже неузгоджену практику, що в результаті створює перешкоди для розслідування. Уніфікація національної практики, включаючи судову, є важливою, і її можна досягнути лише шляхом стандартизації.
По-друге, це економія ресурсів органів розслідування. Ти не маєш винаходити колесо для кожного розслідування, а береш стандарт, чіткий алгоритм — і йдеш за ним.
По-третє, Стандарти — це те, що дозволяє об’єднати систему розслідування зсередини. Коли слідчі, прокурори, а ще, бажано, й слідчі судді використовують єдині стандарти — це покращує їх взаємодію між собою і позитивно впливає на всю систему розслідування», — Юрій Бєлоусов, начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора
Про об’єднання зусиль навколо спільної цілі, командну роботу різних організацій та спеціалізованого Департаменту ОГП, партнерство та енергію ідей розповідає Василина Яворська, членкиня команди JustGroup, координаторка команди з підготовки Стандартів: «Усі добре розуміють, що органам розслідування та прокуратурі потрібен інструмент, який дозволить синхронізуватися в розумінні, що ми розслідуємо, що ми доводимо, як це робити в найкращий спосіб і чого робити точно не треба.
В українській системі немає достатньо часу для глибинного навчання та розвитку слідчих і прокурорів, тому такий інструмент, як спільні Стандарти, може дуже допомогти. Як на мене, це добра практика, яка має бути цілісно інтегрована в систему кримінальної юстиції, — аналізувати свій досвід, виносити уроки та ухвалювати рішення, як ми діємо далі. Це якраз про те, для чого Стандарти в системі. Тому добре, що Офіс генерального прокурора бачить це поле для роботи і прокурори активно вкладаються в розвиток такого інструменту як Стандарти.
З огляду на обсяг експертизи, яка зараз доступна для органів розслідування та прокуратури, це також про можливість і спроможність об’єднати зусилля разом з прокурорами та слідчими та спільно напрацювати найкращі сценарії.
Для мене персонально цінність цієї роботи найбільше у формуванні досвіду спільної роботи різних акторів, які насправді об’єднані однією метою — підвищення спроможності національної системи належно документувати та розслідувати міжнародні злочини в Україні. Чудово, що такі партнери є і вони готові до взаємодії».
Євген Крапивін, правник, експерт JustGroup, ділиться міркуваннями щодо особливості та унікальності Стандартів: «Будь-яке правове регулювання має відкриту структуру, тому потребує зусиль для його тлумачення під час правозастосування. Мова йде не лише про суддів, а й про слідчих (детективів) і прокурорів, які вирішують, хто має бути притягнутий до відповідальності, у межах якої кваліфікації, відповідно до яких доказів причетності тощо.
Для заповнення цих інтерпретаційних меж правового регулювання часто використовуються алгоритми, довідки, судова практика тощо. Водночас часто судової практики недостатньо, а різноманіття підходів за відсутності централізованої правозастосовної політики дає поштовх до різноманітних «локальних практик», які можуть негативно впливати на якість досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження.
Саме для цього має бути стандарт — і не покроковий алгоритм, і не просто коментар до судової практики або законодавства, а унікальне керівництво щодо правозастосування юридичної матерії в кримінальному провадженні».
Як Стандарти допомагають у роботі та полегшують взаємодію між прокурорами та слідчими? Чому цінно мати єдиний орієнтир?
Станіслав Петренко, начальник організаційно-методичного відділу управління організаційно-методичного та аналітичного забезпечення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора, зазначає: «Синхронізація знань, досвіду та зусиль прокурорів і слідчих особливо важлива при розслідуванні воєнних злочинів. Їх значна кількість і великий масштаб вимагають залучення істотних ресурсів, яких завжди бракує правоохоронній системі.
Також міжнародне гуманітарне право надзвичайно широке, тому органам правопорядку необхідно надати спеціальні знання в максимально доступній та актуальній формі.
Стандарти покликані створити основу для правильної кваліфікації злочинів, визначення предмета доказування та основних напрямів збирання доказів, що дозволяє прокуратурі та слідству рухатися спільно, концентруючись на головному».
Існує величезний масив документів і літератури стосовно міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права. Як опанувати його слідчим і прокурорам? Чи можуть допомогти в цьому Стандарти? Чому простих покрокових інструкцій недостатньо?
«Стандарти — це простий за формою практичний посібник про принципові особливості досудового розслідування кримінальних проваджень про порушення законів і звичаїв війни за ст. 438 КК України (воєнні злочини):
- заснованість кримінально-правової кваліфікації цих злочинів, підозри і обвинувачення на міжнародному гуманітарному праві;
- контекстуальність воєнних злочинів;
- інноваційність досудового розслідування, зокрема інструментів для отримання доказів у процесуальній ситуації недоступності місця злочину, очевидців і потерпілих, особи, причетної до вчинення злочину;
- значущість місії з ефективного досудового розслідування кримінальних проваджень про воєнні злочини, зумовлену забезпеченням невідворотності покарання воєнних злочинців, відшкодуванням шкоди, завданої цими злочинами, здійсненням досудового розслідування інших міжнародних злочинів (злочину агресії, геноциду).
Узагальнена характеристика окремих видів воєнних злочинів, систематизовані обставини, що підлягають доказуванню в таких кримінальних провадженнях, сніпети стандартних правових позицій або інших формулювань для використання в процесуальних актах мають на меті зробити більш ефективною діяльність слідчих, прокурорів, а також уніфікувати правозастосовну практику.
Стандарти, як «живий документ», будуть розвиватися», — розмірковує Микола Пашковський, науковий співробітник Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса Національної академії правових наук України, кандидат юридичних наук, доцент.
Дмитро Коваль, викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія», юридичний директор організації Truth Hounds, кандидат юридичних наук, звертає увагу, що важливим елементом Стандартів є міжнародний досвід: «Україна далеко не перша країна, яка стикається з воєнними злочинами, потребою їх розслідувати та переслідувати в суді. Відповідно Україна не має винаходити велосипед у тому, як відповідати на такий виклик, як будувати справи щодо воєнних злочинів у судах. Ми повинні якнайширше використовувати досвід, який уже напрацьований на рівні міжнародних судів, на рівні національних юрисдикцій, щоб краще розтлумачити, зрозуміти, розібрати, розкласти на елементи ті злочини, які ми сьогодні розслідуємо або готуємо до суду.
І саме в цьому сенсі Стандарти враховують потребу звертати увагу на міжнародний досвід. Тобто коли є якась судова практика (міжнародна або національна) і вона підказує, що певні елементи повинні досліджуватися, коли йдеться про конкретний воєнний злочин, то Стандарти на це реагують пропозицією, підказкою для прокурорів, наприклад враховувати цей елемент, досліджувати його та певним чином описувати».
Ми, як команда JustGroup, доклали й далі докладатимемо зусиль до обʼєднання різних акторів навколо вироблення спільних інструментів для розслідування міжнародних злочинів із тим, щоб справедливість мала шанс. Дякуємо партнерам, які різною мірою, але долучаються до цього процесу: Офіс Генерального прокурора, організація Truth Hounds, Офіс Ради Європи в Україні, Проєкт ЄС «Право-Justice», Міжнародний фонд «Відродження» . Сподіваємось далі тільки на посилення цієї взаємодії.