Упродовж останніх п’яти років у кримінальне та кримінальне процесуальне законодавство було внесено чимало змін, які стосуються досудового та судового розслідування кримінальних правопорушень проти статевої свободи та недоторканості, зокрема зміни до ст. 152 («Зґвалтування») КК України, ст. 153 («Сексуальне насильство») КК України.
Завантажити документ у форматі PDF можна за посиланням.
Вище наведені зміни були необхідними з метою приведення національного законодавства у відповідності до міжнародних стандартів у тому числі Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству і боротьбу з цими явищами (далі - Стамбульська конвенція).
Водночас, станом на сьогодні окремі норми Стамбульської конвенції не повністю імплементовані у національне законодавство, зокрема стаття 55 «Провадження ex parte та ex officio», яка говорить про те що, розслідування або кримінальне переслідування сексуального насильства не повинно залежати цілком від повідомлення або скарги постраждалої особи, і щоб провадження могло продовжуватися навіть, якщо постраждала відкликає свою заяву або скаргу.
Аналогічні позиції висловлював Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Е.І. проти Словаччини» (№28235/12), «Єремія проти Молдови» (№3564/11), «М.С. проти Болгарії» (№39272/98) та інші.
Такий підхід Стамбульської конвенції, а також ЄСПЛ, означає, що нам необхідно обговорити питання виключення кримінальних правопорушень, пов'язаних із сексуальним насильством, із справ приватного обвинувачення.