Наведена судова практика демонструє досить вузькі межі розсуду командира, який наказує евакуювати цивільне населення, і підштовхує до пошуку альтернатив цьому заходу. Можна виокремити щонайменше чотири опції, які мають передувати або замінити евакуацію:
У рішенні Судової палати у справі «Прокурор проти Благоєвіча та Йокича» підкреслено, що вибір брати участь в евакуації має бути добровільним рішенням постраждалого (пп. 127–128). У цьому контексті примус не обмежується фізичною силою і також включає погрозу насильством, переслідування, затримання, психологічне пригнічення, зловживання владою, зумисне створення середовища небезпеки (п. 529, рішення Судової палати у справі «Прокурор проти Кристича»). Сторони в конфлікті зобов’язані запобігати переміщенню, зумовленому їхніми власними діями (тут слід розрізняти jus in bello та jus ad bellum, адже мова йде не про агресію як таку, а порушення міжнародного гуманітарного права), зокрема залякування населення та здійснення невибіркових нападів. Тож «евакуація» є примусовим переміщенням, якщо незаконні дії відповідно до права збройних конфліктів підштовхують цивільних до неї. Окрім того, норма про евакуацію має захисний елемент, який відсутній у випадку депортації.
Мінімальні стандарти
У лютому 2014 року, відразу після вивезення мирного населення зі старого міста Хомс у Сирії, Управління Верховного комісара ООН з питань біженців розробило Мінімальні стандарти участі в міжвідомчих гуманітарних евакуаціях. Ці десять норм випливають з вимог міжнародного гуманітарного права та узгоджені з принципами гуманності, неупередженості, незалежності та нейтралітету. Вони передбачають безпечне переміщення в належних умовах, гуманне ставлення, гарантування доступу до процесу евакуації спеціалізованим міжнародним установам, надання медичної допомоги пораненим і хворим, забезпечення єдності сімей, захист гуманітарних конвоїв й особливий захист дітей.
Що стосується переміщення неповнолітніх, то окупаційна держава зобов’язана дотримуватися відповідних статей Женевської конвенції (IV) та Додаткового протоколу до неї (І). У цьому контексті найбільш вичерпною є стаття 78 останнього. За загальним правилом дітей заборонено переміщувати в іноземну державу. Якщо цього вимагають невідкладні обставини (зокрема, пов’язані зі станом здоров’я), евакуація повинна бути тимчасовою, а сторона збройного конфлікту має докласти найкращих зусиль, щоб знайти родичів або опікунів дитини й отримати їхню письмову згоду. Таке переміщення допускається лише за участі держави громадянства дитини. На території окупаційної держави має бути забезпечене навчання неповнолітнього відповідно до підходів виховання його батьків. У Центральне довідкове агентство Міжнародного комітету Червоного Хреста має бути надана вичерпна інформаційна картка на кожну евакуйовану дитину з метою полегшення її повернення в державу громадянства.
Таким чином, щонайменше переміщення рф від моменту військового вторгнення більше ніж 2 000 українських дітей-сиріт не підпадає під жодну зі згаданих вимог, які дозволили б кваліфікувати такі дії як евакуацію. Прагнення всупереч нормам міжнародного права, українського і навіть власного законодавства рф віддати дітей на усиновлення, встановлення над ними опіки російськими громадянами, розроблення нормативних актів про пришвидшену русифікацію дітей, відмова співпрацювати з Україною щодо повернення неповнолітніх суперечать не лише букві, але й духу статті 78 Додаткового протоколу (І).
Напрямок евакуації: межа між необхідністю та міжнародним злочином
У випадку наявності імперативної причини військового характеру, коли жодна з альтернатив евакуації неможлива, окупаційна держава має правильно визначити територію, куди буде спрямовано потік переміщеного населення. Вибір слід робити, беручи до уваги рішення Судової палати МКТЮ у справі «Прокурор проти Стакіча», а саме той факт, що переміщення не має призводити до викорінення громад на території їх проживання (п. 681). Це inter alia зумовлено вимогою дотримуватися принципу поваги до суверенітету, адже населення є невід’ємним елементом державності.
Серед можливих «пунктів призначення» евакуйованих:
- безпечні зони та місцевості, а також демілітаризовані зони, створені шляхом укладання угоди між сторонами збройного конфлікту відповідно до статті 14 Женевської конвенції (IV);
- держава громадянства / постійного місця проживання (зазвичай це окупована повністю або частково країна);
- інша окупована тією ж самою державою територія;
- держава-покровителька або третя держава згідно з угодою, укладеною між сторонами збройного конфлікту;
- якщо цього неможливо уникнути з матеріальних причин, територія окупаційної держави (стаття 49 Женевської конвенції (IV).
Важливо, що евакуація є тимчасовою. Після зникнення імперативних причин військового характеру переміщеним особам заборонено перешкоджати повертатися додому. Окрім того, окупаційна держава, яка евакуювала цивільне населення на власну територію, не може обмежувати право особи покинути її в будь-який час (стаття 35 Женевської конвенції (IV).
З огляду на «маршрути евакуації» громадян України до рф або окуповану нею територію України, порушення рф режиму гуманітарних коридорів (які по суті є тимчасовими демілітаризованими зонами), контроль України над більшою частиною власної території, а також той факт, що держава-агресор сама створила умови, якими намагається виправдати свої дії, така «евакуація» ніщо інше як примусове переміщення, яке має ознаки міжнародних злочинів.
Примусове переміщення як склад міжнародного злочину
Залежно від обставин і mens rea депортація та примусове переміщення можуть бути кваліфіковані як:
- воєнний злочин (залежно від типу контролю над територією — стаття 8 (2) (a) (vii), стаття 8 (2) (b) (viii) Римського статуту Міжнародного кримінального суду);
- злочин проти людяності (стаття 7 (d) Римського статуту Міжнародного кримінального суду);
- геноцид (стаття 6 (с) і (е) Римського статуту Міжнародного кримінального суду).
Зазначимо, що примусове переміщення за умови його масштабності та систематичності може бути одночасно воєнним злочином і злочином проти людяності. Якщо вдасться встановити наявність dolus specialis[3] у діях вищого керівництва рф, а саме — намір знищити повністю або частково українську національну групу як таку (шляхом створення життєвих умов для винищення або ж передання дітей на виховання росіянам), можна буде кваліфікувати злочин геноциду.
Замість висновку
Під час Франко-пруської війни 1870–1871 років кількість убитих цивільних сягала 2 % від усіх загиблих. У сучасних збройних конфліктах співвідношення інше — на 1 військового припадає 10 убитих мирних мешканців. Очевидно, що на такі високі показники впливає сучасне озброєння, яке, утім, декларується як високоточне, а також загальна криза цивілізаційного розвитку та повне нехтування нормами міжнародного гуманітарного права окремими державами, що призводить до цілеспрямованого нападу на цивільне населення та цивільні об’єкти.
Такої кількості жертв можна було б уникнути за умови дотримання наявної досконалої системи правил евакуації. Однак натомість маємо ситуацію, коли під її проводом сторона збройного конфлікту здійснює примусове переміщення, масові депортації, зміну демографічного складу населення і навіть геноцид.
Без належного розслідування та покарання кожного випадку таких злочинів кількість їх жертв продовжуватиме зростати, а збройні конфлікти сучасності неминуче перетворяться на акти тероризму проти цивільного населення.