Забезпечення ефективного права на захист у справах про воєнні злочини є однією з гарантій справедливого правосуддя, яку Україна зобов’язана забезпечувати. Дотримання всіх гарантій справедливого судочинства навіть у таких жахливих злочинах — ознака правової демократичної держави.
Водночас наразі проблеми захисту в цих справах недостатньо обговорюються, замовчуються і відповідно не досліджуються. Припускаємо, що причинами цього є:
1
Нерозуміння суспільством важливості забезпечення правового захисту обвинувачених у воєнних злочинах.
2
Тиск на адвокатів і судову систему в цій категорії справ: бачення справедливості в суворих вироках, а не справедливих процедурах.
3
Неякісний матеріальний кримінальний закон, який не дає чіткого розуміння захисту, як працювати в цих справах.
4
Недостатня підтримка / розуміння адвокатів у цих справах самою адвокатською спільнотою.
5
Ототожнення адвоката з клієнтом.
Ми переконані, що замовчування та ігнорування можливих проблем у сфері захисту може призвести до ще більших негативних наслідків, тому віримо в цінність і важливість дискусії на цю тему.
Завантажити discussion paper у форматі PDF можна за посиланням.
Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Американський народ через USAID надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається в таких сферах, як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 року, Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.
Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному вебсайті USAID та сторінці у Facebook.