Два роки триває повномасштабне вторгнення рф в Україну. Очевидно, що це виклик не тільки для військових, але й системи кримінальної юстиції, яка в нонстоп-режимі розслідує воєнні злочини, вчинені представниками країни-агресора.
За цей час уже напрацьовано певні загальні підходи та алгоритми в розслідуванні згаданих злочинів. Водночас ця категорія кримінальних проваджень продовжує бути унікальною з огляду на специфіку складу злочинів, умови розслідування, значення результатів розслідування.
Центральним елементом кримінального провадження є доказування, що, зокрема, полягає в перевірянні та оцінюванні доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження. Наразі в умовах, коли судова практика за цією категорією справ тільки формується (і частина рішень судів у цій категорії справ не публікуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень), в органів правопорядку є певна невизначеність щодо стандартів доказування воєнних злочинів: які саме докази мають підтверджувати ті чи інші обставини, яка кількість доказів може вважатися достатньою, як не припуститися помилки, яка може призвести до визнання судом доказу недопустимим.
Ці питання обговоримо сьогодні під час чергової дискусії JustTalk. Завантажити discussion paper у форматі PDF можна за посиланням.
Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації та в дискусіях, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд дол. США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров'я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.
Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. +38 (044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на вебсайт або на сторінку у Фейсбук.