Одним із викликів системи кримінальної юстиції в умовах війни є подекуди об'єктивна неможливість дотримання органами досудового розслідування, прокуратурою та судами строків, які встановлює Кримінальний процесуальний кодекс України. Це створює ситуацію загрози порушення прав учасників кримінального провадження.
Передовсім, це стосується обчислення строків досудового розслідування.
В умовах воєнного стану проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій у кримінальному провадженні як до повідомлення про підозру особі, так і після повідомлення про підозру особі може бути істотно ускладненим, а в окремих випадках – неможливим. Відтак, коли орган досудового розслідування об'єктивно не може здійснювати розслідування, витрата процесуального часу є невиправданою.
Понад те, кримінальний процесуальний закон не врегульовує низку питань, які пов’язані зі строками вчинення окремих процесуальних дій, у випадку, якщо виконати відповідні дії у визначені законом строки є неможливим. Так, мова йде про строки вчинення таких процесуальний дій, як
- розгляд клопотань під час досудового розслідування (ст. 220 КПК);
- ознайомлення з матеріалам досудового розслідування до його завершення (ст. 221 КПК);
- подання та розгляд скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора (ст.ст. 304, 306 КПК);
- оскарження недотримання розумних строків (ст. 308 КПК);
- проголошення судового рішення (ст. 376 КПК);
- апеляційне та касаційне оскарження (ст. ст. 395, 426 КПК).
Тож є доречним доповнити ст. 615 КПК України (яка встановлює особливий режим досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану або у районі проведення антитерористичної операції чи заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) положеннями, які:
(1) встановлять можливість продовжити строк досудового розслідування на строк дії на території України чи окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану.
(2) запровадять можливість вчинення окремих процесуальних дій, вчинення яких є об’єктивно неможливим в умовах воєнного, надзвичайного стану або у районі проведення антитерористичної операції чи заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України, одразу за наявності такої можливості, але не пізніше, ніж через 15 днів після припинення або скасування воєнного або надзвичайного стану.
Саме такі законодавчі пропозиції розробила тематична група, яка займається напрацюванням рішень щодо нагальних питань у сфері кримінальної юстиції, і яка координується організацією JustGroup в рамках ініціативи “Право в умовах війни” започаткованої Національним університетом «Києво-Могилянська академія» та Факультетом правничих наук НаУКМА спільно з Громадською організацією «Центр політико-правових реформ» для об'єднання ресурсів українських правників навколо підтримки та допомоги державним інституціям у виробленні рішень, як різні сфери права можуть працювати в умовах війни.