Проєкт «Ємен» був спробою отримати користь з величезної кількості відкритих даних щодо конфлікту в Сирії, які жодним чином не використовувались. Інформація з відкритих джерел, отримана з соціальних мереж, місцевих ЗМІ та доповідей неурядових організацій, стала раніше невикористаним ресурсом даних про військово-повітряну кампанію коаліції під керівництвом Саудівської Аравії. Проєкт мав на меті об’єднати цю інформацію зі знаннями на місцях та оцінками як формально визнаних, так і неформальних експертів з цієї теми, щоб створити серію публікацій, які досліджують військово-повітряну кампанію.
Стало звичним, що люди дістають свої мобільні телефони і знімають гідні уваги події, коли вони стикаються з ними. Перед обличчям навіть екстремальних подій, як-от авіаудару, деякі люди негайно ведуть зйомку, а потім поширюють це через свої особисті контакти, у соціальних мережах чи програми для обміну повідомленнями. Як здається, прагнення зробити це є неймовірно сильним: багато хто ризикує своїм життям, щоб зафіксувати подібні події на камеру. Як правило, це не вуайєризм, а свідоме рішення стати свідком та повідомити інших про подію та її наслідки (Reading 2009).
Така поведінка проявляється в найекстремальніших подіях і конфліктах у всьому світі, і, ймовірно, особливо в Сирії, де тривалість відеокадрів про війну перевищує тривалість самої війни. Знову й знову люди, які зазнали найжахливішого насильства, записували свої переживання у відчайдушній спробі показати світу, що відбувається. Після цього багато організацій продивлялися ці кадри та доповнювали їх, намагаючись реагувати на подібні події.
У контексті конфліктів на сучасному Близькому Сході, зокрема в Іраку та Сирії, OSI відіграє важливу роль у розслідуванні цілеспрямованих російських авіаударів по лікарнях, кількості загиблих серед цивільного населення в результаті військово-повітряної кампанії Саудівської коаліції та використання хімічної зброї урядом Сирії проти власних громадян. Проєкт «Ємен» мав на меті вперше упорядкувати процеси збору, обробки та доповнення цього контенту (даних з відкритих джерел) через OSI щодо конфлікту в Ємені, який потім можна було б використовувати для адвокації для відновлення справедливості та встановлення підзвітності, зокрема в контексті судових справ.
Проєкт «Ємен» спочатку розпочався як концепція, яка потім була втілена на практиці у вигляді хакатону в Лондоні, після чого було написання серії доповідей, в яких розслідувалися авіаудари в Ємені. Поряд з адвокаційним компонентом цих доповідей, що мав на меті висвітлити питання правосуддя та притягнення до відповідальності за авіаудари, доповіді також були подані до парламенту Сполученого Королівства як докази та стали основою для симуляційного слухання, щоб перевірити їх прийнятність у суді. У цій статті ми розглянемо кожен з цих елементів проєкту по черзі, відзначаючи, що вдалося, а що ні.
ЗМІСТ
Сайт Проєкту "ЄМЕН" англійською тут.