У 2018 році наша колега Раван Шаїф повернулася з Ємену. Вона була сповнена розчарування, побачивши на власні очі наслідки бомбардування країни Саудівською коаліцією. Вона відвідала семінар, організований Global Legal Action Network (GLAN), і зрозуміла, що OSI може надати докази на підтримку судових справ щодо запобігання продажу зброї Саудівській Аравії.
Разом з Дірблою Міноуг з GLAN і правозахисницею та адвокаткою Тарою Вассефі Раван Шаїф з Bellingcat зупинилася на ідеї хакатону, який міг би об'єднати велику кількість розслідувачів, щоб використати методи розслідування на основі відкритих даних (OSI) для розслідування авіаударів Саудівської коаліції.
GLAN провела дослідження юридичної практики та принципів, що стосуються визначення ваги та допустимості доказів, та консультації з міжнародними та національними юристами. Потім було визначено комплекс основних стандартів, які стосувалися б основних пріоритетів доказової діяльності: демонстрація неупередженості, ланцюжок зберігання, ведення записів і перевірка всіх розумних слідчих версій. Усі ці фактори допомагають вирішити потенційні правові проблеми щодо якості та походження доказів.
Спираючись на роботу GLAN під час підготовки до хакатону, ми створили дієву методологію, яку можна відтворювати. Вона була розроблена відповідно до стандартів доказування для потенційного використання в журналістських розслідувань, орієнтованих на здійснення впливу, а також використання в наукових колах та судових справах. Ми спиралися на знання численних розслідувачів, які проводять розслідування на основі відкритих даних, а також досвід фахівців з архівної справи, журналістики та права. За допомогою цієї методології ми мали на меті встановити еталон практичності та ефективності проведення віддалених розслідувань на основі відкритих даних та опублікувати серію високоякісних оцінок.
Ми умисно зробили ці стандарти «легкими» до застосування: тобто, щоб розслідувачі могли дотримуватись їх без надмірного сповільнення своєї роботи. Це був перший етап поточного процесу, завдяки якому ця новаторська методологія буде постійно вдосконалюватися. Методологія зосереджена на чотирьох аспектах: пошук, збереження, перевірка та аналіз інформації. Кожна частина цієї методології була спрямована на підвищення ймовірної цінності такого роду інформації з відкритим джерел як доказу в суді. Ключовими для цього були прості кроки, такі як запис пошукових термінів, які ми використовували, чітке окреслення кроків перевірки інформації та використання аналітичної мови в письмових звітах. Мабуть, найважливішою частиною методології було збереження контенту відповідно до криміналістичних стандартів. У межах проєкту цю функцію виконував Єменський архів, що входить до складу Mnemonic (діяльність якого обговорюється далі). На жаль, унікальність цього підходу полягає не лише в тому, що це найважливіший крок у методології. Він також найважчий для відтворення в інших розслідуваннях, оскільки потребує партнерства з організацією, яка має спроможність зберігати цифрові медіа із дотриманням відповідних криміналістичних стандартів.
Хакатон отримав свою назву від дамби Арім у Марібі, Ємен. Археологи припускають, що її будівництво почалося приблизно за 2 000 років до нашої ери. Чудо інженерії стародавнього світу, це найстаріша відома дамба в світі. Сабейці побудували дамбу для зберігання періодичних мусонних дощів, які випадали на сусідні гори, що дозволяло направляти зібрану воду в іригаційну систему, яка живила величезні сади королівства і зробила можливим ведення сільського господарства. Незважаючи на декілька руйнувань дамби за її тривалу історію, у тому числі через авіаудари під час конфлікту, частини дамби збереглися донині. Назвавши цей хакатон на честь дамби, ми хотіли дати сигнал про нашу надію, що каркас, який ми намагалися розробити, матиме певний ступінь довговічності та витривалості.
ЗМІСТ
Сайт Проєкту "ЄМЕН" англійською тут.